Citat:
Ursprungligen postat av
Barbe
Det är vanligt att folk som inte är liberala kallar sig klassiska liberaler ofta är dem väldigt konservativa eller tillhör Alt-högern när det kommer till invandring är det väldigt tydligt åsikterna är konservativa och höger populistiska snarare en liberala.
Liberalismen har sina schatteringar. På 1980-talet uppstod en ideologisk konflikt mellan klassiskt liberala. Vissa rörde sig mot den konservativt orienterade (paleo)libertarianism (Mises institutet) medan andra rörde sig mot (vänster)libertarianism (tex. CATO institutet) eller som den ibland kallas för - "nyliberalism".
I detta uppkom en del intressanta böcker. Du kanske kommer ihåg boken "Democracy: The God That Failed" (2001) av Hans-Hermann Hoppe? I boken argumenterar han i princip för att demokratin skall avskaffas. Enligt Hoppe är det feodala Europa är att föredra framför liberal demokrati. Feodalismen handlar om just "ägande" eller vasallskap. Eftersom markägarna ägde marken fick de också bestämma. De som inte ägde något fick inte heller bestämma något.
Människor som bodde på din mark var antingen dina anställda, livegna eller din egendom. Således, de hade inte något att säga till om och om det inte passade kunde lämna din mark men eftersom all marken ägdes av någon fann jordlösa sig i en situation där de var tvungen att underkasta sig en markägare som sedan dikterade villkoren.
Dessa markägare eller aristokratin om så vill ägnade sig åt att kriga med varandra. Det är därför den feodala eran präglas av ständiga krig. Naturligtvis fanns det en kung men kungens makt var tämligen begränsad under den feodala eran. När den feodala eran upphörde fick vi istället "absoluta monarkier" där en monark bestämde. De etablerade också (proto)nationsbegreppet.
Absoluta monarkier övergick sedan successivt demokratier på grund av bland annat industrialismen. Den så kallade "liberalismen" (även om begreppet inte används) uppkommer i slutet av den feodala eran. I princip är borgerlighetens ideologi - dvs. människor som inte äger mark men vars makt ligger i pengar, industri eller i det immateriella så som kunskaper. De lanserade det moderna nationsbegreppet - vilket också inkluderade allomfattande individuella rättigheter för medborgarna. Hoppe vände upp och ned på allting och drog den liberala debatten tillbaka till dess mest basala beståndsdel - "ägandet".
Vem äger ett lands territorium? Är det markägarna? Är det dem som bor där? Är det stammen? Är det nationen? Enligt (paleo)libertarianerna är det markägarna, stammen och nationen som äger ett lands territorium. Enligt (vänster)libertarianerna är det ingen som äger marken annat än specifika mindre delar. Det är därför (vänster)libertarianer förespråkar fri invandring men fri invandring respekterar knappast markägare, stammen eller nationen.
Det är egentligen inte en klassisk liberal ideologi som (vänster)libertarianer förespråkar. De förespråkar någon form av hyperindividualism med fri rörlighet. Vidare anser de att individer och företag inte skall behöva ta ansvar för något och det står dem fritt att förstöra för andra.
Det är per definition laglöshet - vilket inte heller traditionella anarkister Proudhon, Stirner eller Tucker skulle skriva upp på. Hoppe resonerar så som så att om din granne förstör din egendom kan du slå ihjäl honom. Hypotetiskt - släpper en markägare in en massa skräniga invandrare som sedan mördar, rånar och våldtar på andras mark står det fritt för dem att slå ihjäl markägaren som släppt in invandrarna. Det kan nämnas att även (social)liberaler är vänner av nationsbegreppet. Han skriver utförligt om det i boken "Political Liberalism" (1993).
Det Rawls skrev om härstammar i sin tur från texter av John Stuart Mill. När du väl återgår till vad klassisk liberalism faktiskt innebär så kommer du landa i någon form av nationalism, konservatism och i dess extrem feodalism.
Den "liberalismen" som Fredrik Segerfeldt, Sofia Nerbrand, Mattias Svensson, Johan Norberg, Tove Lifvendahl, Fredrik Malm osv. står för har väldigt litet med liberalism att göra. De har betalt för att binda ekonomiska särintressen i ideologi. Det är också det som den senmoderna liberalismen kan reduceras till - ekonomiska och politiska särintressen. Det är också vad Svenskt Näringslivs tankesmedjor Timbro och Almega handlar om.
Under Trump-eran sökte sig många libertarianer (som inte hade jobb på någon tankesmedja eller hoppades på en politisk karriär) bort från libertarianismen till nationalismen och sedan till alt-right rörelsen (i dag finns den knappast kvar). De gjorde det eftersom det inte finns någon mening med att lyssna storföretags ekonomiska särintressen - även om den inlindas i liberalism eller klassisk liberalism. I Sverige är få ungdomar som bryr sig om Timbro eller Almega. Faktum är att liberalism är en döende ideologi. Detta är vad Svenskt Näringsliv har att komma med
https://www.svd.se/a/9zowM5/svenskt-...gt-utanforskap
Rapporten
https://www.svensktnaringsliv.se/bil...tversion_2.pdf
Liberalismen dör eftersom den inte är värd något om du inte har pengar. Svenskt Näringsliv har lobbat för att ta emot miljontals invandrare till en svensk arbetsmarknad som inte efterfrågar fler människor och i synnerhet inte lågutbildade ekonomiska flyktingar. Deras enda svar är subventionerade jobb, låtsasjobb och marginella skattesänkningar.
Vidare, tror Svenskt Näringsliv verkligen att migranterna och fattiga kommer rösta för "lägre bidrag"? Jag skulle inte tro det. De historiska liberalerna förstod i alla fall att omfattande klassamhällen inte kan ha "massdemokrati" på det sättet som idag. Vidare är även (paleo) eller om så vill (höger) libertarianismen utdöende eftersom den i stort sett bara tilltalar människor med pengar och i den mån den inte gör det är det en filosofisk skrivbordsprodukt. Den härstammar från en djupare antropologisk och sociologisk förståelse av människor. Europa kommer inte få 1000 Liechtensteins som Hoppe sade i närtid i en intervju till Von Mises institutet.
Som sagt - liberalismen är döende och därför överges den. Putins säger detta i sitt senaste tal;
Citat:
Over the long centuries of colonialism, diktat and hegemony, they got used to being allowed everything, got used to spitting on the whole world.
It turned out that they treat people living in their own countries with the same disdain, like a master. After all, they cynically deceived them too, tricked them with tall stories about the search for peace, about adherence to the UN Security Council resolutions on Donbass. Indeed,
the Western elites have become a symbol of total, unprincipled lies.
(...)
They can also continue to rob everyone under the guise of democracy and freedoms, to impose neoliberal and essentially totalitarian values, to brand entire countries and nations, to publicly insult their leaders, to suppress dissent in their own countries
and to divert attention from corruption scandals by creating an enemy image. We continue to see all this on television, which highlights greater domestic economic, social and inter-ethnic problems, contradictions and disagreements. I would like to recall that, in the 1930s, the West had virtually paved the way to power for the Nazis in Germany
http://en.kremlin.ru/events/president/news/70565
Om vi bortser från Putins ressentiment har han rätt i att liberala eliter i princip driver den egna befolkningen i fördärvet. Går vi igenom västerländsk historia framgår det att så har varit fallet sedan Rom föll år 395. Rom var trots sina brister civiliserade och kanske hör de till att de inte var liberaler. Trots allt trodde romarna på något högre än "individuell frihet", "konsumtion" och "makt".