Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-11-05, 20:31
  #1
Medlem
Pratminister Johansson torde vara mest känd för att göra för lite och för sent, när han inte gör fel, under mantrat "Ingen gör så mycket som jag!" som svar på kritiska frågor.

Johansson fyllde en viktig funktion i Löfvens regering eftersom Löfvens strategi var att göra så lite som möjligt av allt han lovade stödpartierna att göra. Genom att ge Johansson uppdraget som utförare kunde han somna tryggt om natten vetandes att inget skulle bli gjort under den här mandatperioden.

Magdalena Andersson vill genom sitt tal på partikongressen signalera att riket åter skall styras av lag och ordning, en kursändring som kräver handlingskraft om den skall genomföras. Vågar hon förlita sig på Johanssons förhalande i nya utredningar eller får vi se en ny justitieminister för att öka trovärdigheten inför det kommande valet?
Citera
2021-11-05, 20:50
  #2
Medlem
SalthavsStjaerts avatar
Ingen blir förvånad om Magda behåller pajasen även om han borde få enkel biljett till arbetsförmedlingen.
Citera
2021-11-05, 21:04
  #3
Avstängd
Minimorgan kommer få svårt å sova nu.
Citera
2021-11-05, 21:15
  #4
Medlem
Hur trovärdigt är det för MA när hon säger att hon ska knäcka kriminaliteten och gängen och ha kvar dvärgen.
Citera
2021-11-05, 21:26
  #5
Medlem
Dimpens avatar
Men Magdalena har inte så mycket koll heller. Hur kan någon överhuvud taget ställa sig bakom detta stolpskott som partiledare? Hon kan ju börja med att ha lite koll på de andra partierna och LÄSA på. Det säger allt om logiska sossar.....
https://www.youtube.com/watch?v=SuOO6NYahVA
__________________
Senast redigerad av Dimpen 2021-11-05 kl. 22:01.
Citera
2021-11-06, 01:39
  #6
Medlem
Varför har ni fått för er att ministrar jobbar efter något annat än partilinjen? Spelar ingen roll vem som får posten, kommer aldrig bli något mer än utredningar ändå.

Det enda som spelar roll för S är hur många i ledningen som kan plocka riksdagslön. Egna nytänkande idéer har jag nog inte sett en enda sen jag fick rösträtt.

Att byta till Magdalena är ännu ett sånt knep. För vem vill sabba chansen att få första kvinnliga statsministern (bokstavligen en fråga Nooshi fick i Aktuellt igår)? Ungefär den nivån de ligger på, och ni diskuterar enskilda ministrar?
Citera
2021-11-07, 14:42
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av WbZV
Magdalena Andersson vill genom sitt tal på partikongressen signalera att riket åter skall styras av lag och ordning, en kursändring som kräver handlingskraft om den skall genomföras. Vågar hon förlita sig på Johanssons förhalande i nya utredningar eller får vi se en ny justitieminister för att öka trovärdigheten inför det kommande valet?
Ja det är en bra fråga. Min tolkning av problemen med herr Johansson är att det finns fler inblandade än honom. Staben under honom naturligtvis, samt de direktiv han fått från ledningen.

Jag tycker, som många andra, att han är misslyckad och att han bör bytas ut för att så att säga vädra rummen. Men: finns det någon kompetent ersättare och är det värt att röra om så här nära inpå nästa val?

Förmodligen är svaret på bägge ett nej.
__________________
Senast redigerad av Proprioception 2021-11-07 kl. 15:38. Anledning: -iv skall tilläggas
Citera
2022-02-23, 21:36
  #8
Medlem
redrik.feinfeldts avatar
Har för mig Morgan sa något liknande gällande gängkriminella

"varför lyckas vi i Malmö men inte i Stockholm"

Det åldrades inte så bra med tanke på vad som nu händer
__________________
Senast redigerad av redrik.feinfeldt 2022-02-23 kl. 22:03.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback