Citat:
Ursprungligen postat av
pajas357
Vad tror du skulle hända om kollektivtrafikens resenärer vältras över på övrig trafik genom att de tar egna bilar istället?
Vad många inte inser att det finns ett samband mellan olika komponenter inom ett system och att dessa inte existerar oberoende av varandra. Säg att skulle bara 10% av de som idag åker kollektivt börja ta bilen istället så skulle trafiksituationen i Stockholm totalt kollapsa med igenproppade vägar, extrem brist på p-platser osv.
Jag har mycket stor förståelse för hur system fungerar. Det faktum att ett system är konstruerat på ett visst sätt gör inte förändringar och förbättringar av systemet omöjligt. Det finns olika sätt att optimera en sådan systemförändring, idag är systemet huvudsakligen optimerat för samhällsparasiternas bekvämlighet.
Vidare torde detta vara ett Stockholmsproblem vars kostnader inte skall vältras över på människor och verksamheter i övriga landet.