Citat:
Ursprungligen postat av
Gul-groda
Sverige är dock ett av världens mest välfungerande länder, våra behov är redan tillgodosedda. Vi har de bästa förutsättningarna för att hjälpa människor i vår omvärld till att få bättre liv.
Vi toppar listan på psykisk ohälsa. Många idag äter mediciner trots att de är utåtsett friska, något är allvarligt fel i samhället.
Många av oss går med huvudet uppe i röven på andra, pekar och predikar hur man bör leva samt tänka.
Få lever som de lär.
Många som kommer hit med hopp om materiell hjälp finner sig själva i social misär och utanförskap.
Utsatta områden kallas platserna där många hamnar.
Skjutvapen våld och kriminalitet toppar även listorna i Europa, främst i dessa områden där lokalbefolkningen lever i rädsla.
Det är bara att öppna ögonen och inse genom att titta på hur samhället ser ut idag att vi inte är i stånd att hjälpa andra innan vi hjälpt oss själva.
En helad nation skiner som ett exempel för andra som Sverige gjorde utåt en gång i tiden, det talades om den svenska modellen, innovationsförmåga m.m.
Idag, både i Norden och internationellt skrattar de åt oss pga denna verklighetsfrånvända politik som förts allt för länge.
Kommer inte svara dig igen, tror inte du greppar vad jag försöker säga och kasta pärlor åt svinen är slöseri.
"Give a poor man a fish, feed him for a day.
Teach him how to fish..."
Resten kan du fundera ut själv, vi stjälper dessa stackars människor.
Trevlig kväll, mvh