Citat:
Det är ju intressant att företagen inte behöver svara på frågor, om stulna cyklar och liknande då. Som Einar Mattsson AB väljer att göra. Likt Einar Mattsson AB (för mig då) går det inte heller att få kontakt med en människa på facebooks "support" (och chefer, och liknande heller). Det trodde inte jag var lagligt att driva i sverige. Men där ser man. Det känns väldigt oetiskt/oseriöst att inte svara på kontakt från sina kunder, som Einar Mattsson AB väljer att göra då.
När det gäller felanmälningar måste dom väl ha en skyldighet att svara åtminstone. Dom tar ju faktiskt betalat för att hålla lägenheterna i någorlunda skick. Det var inga gnäll-hittepå-felanmälningar jag hade. Jag fixade dom flesta grejerna själv (det blir ofta bäst så, kompetens och engagemang hos fastighetsskötare är ju ofta riktigt dålig), men en del ville jag ha hjälp med. Det fick jag inte. T.ex. svämmade vasken i köket över till slut (den var felanmäld tre gånger, det var stopp i den redan då jag flyttade ut) och den fruktade Vattenläckan uppstod. Det rann en massa vatten ner i skåpen i köket osv. En "granne" (som varit både fysiskt våldsam, hotat med mycket våld, jagat mig, snott min krycka och brytit av den osv. - han är inte ett dugg frisk i huvudet) såg det här och ringde "EM". Det var den enda gången dom ville komma och fixa något. Då fick dom inte komma in. Jag fixade det själv. Det tog ca. 10h.
Dom kan säkert komma undan med sånt här, men om det blir en stämning av Einar Mattsson AB är det väl en sak man bör ta med: att dom inte fixade en enda felanmälning. Inte ens ett brandlarm som inte fungerade fixade dom. Ett brandlarm känns som en ganska enkel/billig sak att fixa, och det ska (enligt andras uppgifter) vara deras skyldighet att se till att det finns fungerande brandlarm. Det duger inte riktigt.
