Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 5
  • 6
2021-10-30, 09:37
  #61
Medlem
FlatlinedSvenssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LKKINGEN
Städare på flyktingförläggning så jag hade fått göra en insats för det nya Sverige.
Flyktingcoach hade faktiskt inte varit dumt, eller personlig tränare för självvalda klienter.
Citera
2021-10-30, 10:00
  #62
Medlem
Säljare i en sexshop en dag i veckan hade varit trevligt. Cykelmekaniker en dag i veckan Eu parlamentetariker/Rksdagsman en dag. Jobbat 3-4 dagar i veckan hade räckt
Citera
2021-10-30, 10:02
  #63
Medlem
Opilus5500s avatar
Fönsterputsare vore rätt skönt faktiskt! slippar all social interaktion
Citera
2021-10-30, 10:20
  #64
Medlem
humpcuts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FlatlinedSvensson
Vad hade du valt att utbilda dig till eller arbeta med om alla utbildningar var lika svåra/lätta och långa, och alla arbeten gav exakt samma lön och hade samma status?

Polisens nationella insatsstyrka verkar kul. Träna kampsport, skjutning och hänga med gubbarna dagarna i ända. Sen några ggr i månaden rycka ut på inbrytningar mot gängkriminella, värdetransportrånare och terrorister.

Nackdelen är väl att det inte finns någon enorm utvecklingspotential så kan vara svårt att motivera sig i längden. Att göra karriär är ju en sport i sig och något som jag tycker är kul.

Att bli vd för ett stort företag måste ju vara riktigt dumt val om det inte ger mer i lön än att sitta på Ica med tanke på all stress, långa dagar och helgjobb.
Citera
2021-11-02, 19:38
  #65
Medlem
Tzatzikins avatar
Trädgårdsmästare på kyrkogård (inte parkförvaltning). Bara gå runt hela dagarna och läsa gravtexter, dricka kaffe ur termos och klippa lite gräs. Ensamt och trivsamt.
Citera
2021-11-04, 15:47
  #66
Medlem
Då är det ju mycket märkligt att de som jobbar på affärsjuridisk byrå i ex Danmark läser om hela juristprogrammet i Sverige eftersom arbetsgivare kräver det.


Citat:
Ursprungligen postat av Nulb
Även om juristutbildningen i Sverige av naturliga skäl är fokuserad på svensk rätt så är det inte vansinnigt svårt att få arbete som jurist i utlandet. Man är självfallet begränsad att ta yrken som kräver en nationell juristexamen (i svensk kontext exempelvis att arbeta inom rättsväsendet) men att arbeta som bolagsjurist möter i regel inga hinder. Däremot kräver det naturligtvis att man läser sig in på nationell rätt i det land man är yrkesverksam inom. Är det ett annat land i norden medför detta inga större problem, detsamma skulle jag även säga om Tyskland (som ligger väldigt nära Sverige i många rättsområden, inte minst civilrätten). Sedan öppnar ju en svensk juristexamen många dörrar utomlands till yrken som inte är renodlade juridiska. En juristexamen (som många andra examina) är ju trots allt en kvalitetsstämpel på att personen kan hantera stora mängder information och sålla denna korrekt.

Sedan finns ju möjligheten att arbeta för exempelvis Svenska representationen i Bryssel (inom EU) eller inom någon av Sveriges ambassader eller konsulat i utlandet. Eller via SIDA eller annan biståndsorganisation.
Citera
2021-11-04, 16:13
  #67
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kimjon
Då är det ju mycket märkligt att de som jobbar på affärsjuridisk byrå i ex Danmark läser om hela juristprogrammet i Sverige eftersom arbetsgivare kräver det.

Att vissa arbetsgivare kräver svensk (eller nationell) juristexamen är väl inte särskilt anmärkningsvärt. Det finns ju helt enkelt vissa saker man inte får göra om man inte är nationellt utbildad jurist, varpå en arbetsgivare hellre väljer någon som har den ”behörigheten”.

Med det sagt har jag inte påstått att en nationell juristexamen är en obetydlig fråga, det jag påstått är att det inte är svårt att få arbete utomlands med en svensk juristexamen. Att vissa arbetsgivare kräver en nationell examen är naturligtvis problematiskt om man vill arbeta utomlands, men då får man helt sonika söka sig till en annan arbetsgivare.
Citera
  • 5
  • 6

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback