Den här typen av insinuanta korkade inlägg blir vanligare och vanligare. Oftast är det någon aktivist som sitter inne med "sanningen" och tror att de drar bort ridån för någon jävla bluff. Faktum är att de själva inte fattar ett skit om något. Inte om livet. Inte om samhället eller ekonimi. Inte om "vetenskapen" eller "miljön" och framför allt fattar de inte ett iota om andra, riktiga människor.
Jag ger dig ett rätt, jag saknade kunskap i rådande fråga, därav sökte jag den kunskapen.
Citat:
Ursprungligen postat av efterslak Svaret nedanför syftar till att få mig att förstå hur systemet ser ut.
Hur nyttjar man detta reseavdrag?
Det är väl inte så att man får reseavdraget redan vid betalning vid pumpen?
Citat:
Bidrag: "staten" ger dig pengar för ett påstått behov.
Avdrag ( I detta fall på inkomst av tjänst): Den skattegrundande inkomsten minskas med ett belopp som avses utgöra kostnader för att kunna få en inkomst. T.ex resor till arbetet utan vilka du ej kan tjäna något
Tack, bästa svaret som jag fått på frågan.
Citat:
Tycker du att låginkomsttagare är skattesmitare? De hade ju kunna tjäna mer och på så sätt redovisa större inkomst till beskattning?
Det tycker jag absolut inte, jag är inte direkt för den enorma beskattning som befolkningen av Sverige tvingas till.
Citat:
Att ändra i avdragen, till skillnad mot att skära i bidrag, innebär att man ändrar villkoren i arbetslivet. Facken bör i dessa fall kräva omförhandling av löner i den mån dessa sätts individuellt.
Andra grupper får agera politiskt i stället, lämpligtvis genom att se till att de spygröna *aldrig* kommer nära makten oavsett vilket parti de gömmer sig i. Hela MP är spygrönt, men även stora grupper inom S och V. De finns också inom L och som kameleonter i C.
Mer matnyttig info till mig i frågan, det tackar jag för.
I mångt och mycket håller jag med dig, rent partipolitiskt.
Jag vill avsluta med att återgå till första stycket i ditt svar, jag önskar att du nu mår lite bättre av att ha fått raljera lite.
Precis! när jag var barn fanns det lanthandlare i byarna samt många små mataffärer utspridda i centralorten , fanns även en rullande butik i en ombyggd buss som körde runt på landet.
utöver det fanns det kiosker även på större byar oftast vid en bensinmack som hade ganska stort sortiment.
Idag finns ingenting.... utan allt koncentrerat till stora Handelsplatser med gigantiska parkeringsplatser.
Nästa steg är att stänga ner de gigantiska handelsplatserna också.Hur idiotiskt är det inte att upprepa samma sak i femtio år , tex åka och handla mat istället för att få det hemkört av en och samma bil som levererar till hela området.
Afrika har minimal klimatpåverkan jämfört med vi i väst. Det kan ett barn förstå om man bara tänker efter. Sluta skyll ifrån dig och ta ditt ansvar
Ska man samtidigt vara liberal och inte tvinga på folk saker och ting så är det ju så att de som kan skapa resurser för välfärd, och därmed CO2 påverkan, måste få göra så.
Dock finns det ingen anledning att spä på CO2 utsläppen genom att ge pengar till några ,relativt Afrikas hela befolkning, få afrikaner som smusslat sig hit för att uppbära bidrag. Det är dessutom inte humanitärt optimalt då de som verkligen lider är kvar på plats i Afrika samtidigt som Sveriges befolkning lider under importerad gängkriminalitet och ökat drogberoende.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!