Citat:
Ursprungligen postat av
Massonite
Man hör ju hur snedvridet samhället blivit , Ja på ditt förslag dels för att en ung ska vara fyllda 18 år innan advokat kan anlitas och dels för den styrka socialtjänsten ska ha att omhänderta minderåriga som inte uppfostras till legal vilja.
Tack IcyHeart för ditt inlägg. Det ska vara positivt att hjälpa människor och socialtjänst ska ha konstant testamenterad fullmakt i sitt yrke och sin syn på ungdomar under 18 år oavsett vad föräldrar tycker och tänker.
Berättar lite mer bara så att alla är med på vad som gäller osv..
Den unge får ju alltså alltid en advokat, oavsett ålder på den unge, ifall det uppstår en fråga om ett omhändertagande enligt LVU, av den unge. Detta eftersom den unge inte kan företräda sig själv, gentemot socialtjänsten, i förvaltningsrätten.
Problemet som socialtjänsten alltså ganska ofta möter i förvaltningsrätten (den domstol som avgör om socialtjänsten får omhänderta den unge, eller ej), är alltså att advokaten kan hänvisa till att den unge inte är dömd… Även om den unge kanske är misstänkt för kanske 10 - 15 olika brott.. (bara ett exempel).
Så ja, om socialtjänstens ”beviskrav” för att det behövs ett omhändertagande, sänks i förvaltningsrätten, så lär det sannolikt inverka på möjligheterna att kunna omhänderta ungdomar. Det är ingen ”mirakellösning”, så klart. Men det kan säkerligen rädda en del av dem, undan kriminaliteten… Och gynna samhället, i stort!
Så om det kommer ett sånt lagförslag, så vore det
mycket positivt!
Ungdomar är, generellt, fortfarande ”formbara”. Många av dem går att påverka. Om de får en god relation tex till en socialsekreterare och ett behandlingshem, så kan det i många fall få dem in på annat, bättre spår. Jag har bevittnat det själv, hundratals gånger…. Det ger hopp….