Citat:
Ursprungligen postat av
Gaspari-
Var nyfiken hur det står sig idag.
Numera finns det betydligt bättre system. Systemet kallas för ACLOS då Eldenhet 23 egna radar måste styra roboten mot målet. Roboten kan inte ens på slutet ta över och själv styra mot målet. Eller som med RB 98 styra direkt själv mot målet. RBS 23 Eldenhet 23 kan fungera själv med egna radarn utan en tillhörande radar.
Systemet har ursprungligen tagit information från en 2D radar. Den skulle ursprungligen fungera med Undenhet 23. Men den har uppgraderats till en 3D radar och används till annat
Så ingen tror med den lilla kostnaden att man har uppgraderat systemet så pass mycket.
För att få systemet att någorlunda fungera så har man knutit en äldre radar PS 90/Giraffe 75 förmodligen med 2D funktion. Även fast den är fullt möjlig att bygga för 3D funktion. PS 90 radarn har en lägre höjdtäckning. Sedan finns det förhoppningsvis andra system på ön som kompletterar den bristen.
Den är givetvis bättre än Rb 70/90 som roboten ursprungligen är baserad på.
Man anser att det inte är värt kostnaden att uppdatera systemen. Då det finns nya bättre system. För några år sedan visade Indien intresse för systemet. Men de tyckte det var för dyrt och valde en inhemsk egen lösning. Så återigen en skaplig lösning av det som vi har haft på lager.