Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-10-21, 21:43
  #13
Medlem
namn
Citera
2021-10-21, 21:51
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av spoiler
"En hel arabisk storfamilj i Märsta var anställd som "personliga assistenter" åt pappan i familjen, som påstods inte kunna röra sig själv. Samtidigt reste pappan regelbundet till Jordanien – där han drev en restaurang – utan någon hjälp från assistenter. Nu åtalas familjen för att ha lurat skattebetalarna på 18 miljoner kronor sedan 2011.

Den idag 68-årige mannen beviljades för första gången assistensersättning för sin påstådda polio redan 2001, men de första tio åren har preskriberats.

Två söner i familjen startade assistensbolag och anställde ytterligare tre bröder, två systrar och även modern som "personliga assistenter" åt pappan."

https://www.friatider.se/levde-loppa...amad-i-sverige


Hela systemet, oavsett fusk eller inte, låter helt sjukt. Anhöriga till personen ska väl för fan inte vara anställda alls, det hör väl till vanligt familjeansvar att ta hand om en nära anhörig. Kan de inte göra detta för att de jobbar med annat så får de lämna in gubben på vårdhem. Borde gälla alla, fast icke-medborgare får betala för sitt vårdbehov så klart. Ett arv från FP-Bengt som kostat svenska skattebetalare hundratals miljarder, dags att skicka räkningen nu.
Citera
2021-10-22, 00:16
  #15
Medlem
spermaoffrets avatar
Ut med namn och fram med blåslampan!

Familjen skall förintas.
Citera
2021-10-22, 07:00
  #16
Medlem
Någon vänlig själ som har koll på målnummer i detta ärende?
Citera
2021-10-22, 07:03
  #17
Medlem
Sådana här människor jag fullständigt föraktar. Hata människor som lurar till sig pengar som kunde hjälpt människor i ett desperat behov av hjälp. Hoppas de får hårda långa kännbara straff.

Lågoddsare att det är zigenare ?
Citera
2021-10-22, 08:03
  #18
Medlem
halaltarzans avatar
Skön bild på svt när herr proppmätt bara sitter och svullar i sig.....

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/st...stansbedrageri
Citera
2021-10-22, 09:43
  #19
Medlem
spoilers avatar
"De ansvariga läkare och andra myndigheter borde också åtalas för medhjälp. Med nuvarande lagstiftning går det inte att utvisa herrskapet eftersom de blivit svenska medborgare. Det är dags att ändra den lagen."

https://petterssonsblogg.se/2021/10/...g-18-miljoner/
Citera
2021-10-22, 12:49
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av spoiler
"De ansvariga läkare och andra myndigheter borde också åtalas för medhjälp. Med nuvarande lagstiftning går det inte att utvisa herrskapet eftersom de blivit svenska medborgare. Det är dags att ändra den lagen."

https://petterssonsblogg.se/2021/10/...g-18-miljoner/

Myndigheterna måste göra något åt de förbannade klanläkarna!

"Under perioden från 2011 till 2020 som åtalet omfattar har mannen haft ett bedömt assistentbehov upp till över 20 timmar per dygn. Han har uppgett sig ha behov av hjälp med i princip allt, och att han inte ens kunde lyfta sina armar.

Hjälpbehovet beskrivs i läkarintyg som i det närmaste totalt. Han påstods bland annat också lida av "rikliga svettningar" som kräver att han duschar 3-7 gånger per dag."


Edit,
Inte EN suck att en svensk läkare så lättvindigt skulle skriva intyg!
__________________
Senast redigerad av Astrid79 2021-10-22 kl. 13:10.
Citera
2021-10-22, 14:25
  #21
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Astrid79
Är det irakier igen?

Tolkbehov palestinsk arabiska.
Citera
2021-10-22, 15:26
  #22
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Astrid79
Är det irakier igen?


En är medborgare i Syrien, övriga svenska medborgare.

Verkar finnas någon koppling till Jordanien också.
Citera
2021-10-22, 23:46
  #23
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lurkarn
Och det är bara EN familj med ETT assistansbolag.
De verkar haft TVÅ assistansbolag:
Sigtuna personlig Assistans AB
4 Andi AB
Citat:
Ursprungligen postat av Astrid79
Inte EN suck att en svensk läkare så lättvindigt skulle skriva intyg!
Två läkare med svenska namn kallade som vittnen, gissningsvis vittnar de dock för att styrka åklagarens sak.

Citat:
Ursprungligen postat av spoiler
Någon som vet mer?
Citat:
Ursprungligen postat av 80y
namn
Citat:
Ursprungligen postat av spermaoffret
Ut med namn och fram med blåslampan!
Citat:
Ursprungligen postat av NoF8
Någon vänlig själ som har koll på målnummer i detta ärende?



Attunda TR B 12348-20

Tilltalade:
19531129-0851 Qatanani, Mahmoud - Tolkbehov Arabiska (syrisk/palestinsk)

19600720-0469 Qatanani, Sawsan - Tolkbehov Arabiska (syrisk/palestinsk)

19880303-0959 Qatanani, Ashraf

19770701-0836 Qatanani, Firas

19790903-1150 Qatanani, Alexander Tawfiq

19640829-0580 Mardini, Wafaa - Tolkbehov Arabiska (syrisk/palestinsk), medborgare i Syrien

19680503-8038 Rifati, Antonio

19720612-1670 Zakholi, Nashat
Utöver ovanstående finns ännu en person som varit delgiven brottsmisstanke, men som inte åtalats. Namnet under sekretess.



Åtalet:
Brotten är grova för att gärningarna ingått som led i en planerad och organiserad brottslighet som skett systematiskt, genom osant intygande och i större omfattning samt under en längre tid och avsett ett sammantaget betydande belopp.



1. GROVT BIDRAGSBROTT (Mahmoud Qatanani) och MEDHJÄLP TILL GROVT BIDRAGSBROTT (Sawsan Qatanani)
Mahmoud Qatanani har uppsåtligen lämnat oriktiga uppgifter om sitt hälsotillstånd, sitt behov av assistans och om assistansens utförande till Försäkringskassan och till andra, och har inte anmält ändrade förhållanden till Försäkringskassan. Mahmoud Qatanani har därigenom orsakat att Försäkringskassan felaktigt utbetalat sammanlagt 17 600 987 kronor i assistansersättning till av Mahmoud Qatanani anvisat bolag, Sigtuna personlig Assistans AB/4 Andi AB.

De oriktiga uppgifterna har bestått i att Mahmoud Qatanani lämnat överdrivna eller helt falska uppgifter om sitt hälsotillstånd och att han varit i omfattande behov av omvårdnad och tillsyn. De har också utgjorts av oriktiga tidsredovisningar och assistansräkningar, som undertecknats av Mahmoud Qatanani på heder och samvete, om omfattningen av och förläggningen i tid för påstått utförd personlig assistans åt Mahmoud Qatanani.

Sawsan Qatanini har medverkat till ovanstående genom till genom att till Försäkringskassan, läkare och andra lämna felaktiga uppgifter om Mahmoud Qatananis hälsotillstånd, hans behov av assistans och om assistansens utförande. Hon har även upprättat och signerat oriktiga tidredovisningar.

Tidsredovisningarna, som inneburit fara i bevishänseende, har varit oriktiga eftersom assistans rapporterats trots att sådan assistans inte utförts och felaktiga uppgifter rörande vem som utfört assistans, hur många timmar assistansarbete som utförts och när arbetet utförts har lämnats.

Det hände vid 101 tillfällen under perioden den 2011-11-01--2020-11-17 inom Stockholms län, se tabell 1, bilaga 2.



2. GROVT BIDRAGSBROTT alt GROVT BEDRÄGERI (Firas Qatanani och Ashraf Qatanani)
Firas Qatanani och Ashraf Qatanani har tillsammans och i samförstånd med Mahmoud Qatanani, i egenskap av företrädare för Sigtuna personlig Assistans AB/4 Andi AB och som assistenter för Mahmoud Qatanani, i tidsredovisningar och assistansräkningar lämnat oriktiga uppgifter om assistenter, arbetstider och belopp till Försäkringskassan. Firas Qatanani och Ashraf Qatanani har genom förfarandet orsakat att assistansersättning felaktigt har betalalats ut med sammanlagt 17 600 987 kronor. I vart fall har Firas Qatanani och Ashraf Qatanani genom ovanstående handlande medelst vilseledande förmått anställda vid Försäkringskassan att betalat ut assistansersättning, vilket inneburit vinning för Firas Qatanani, Ashraf Qatanani eller annan och skada för Försäkringskassan.

Det hände gällande Firas Qatanani vid 101 tillfällen och 17 600 987 kronor under perioden den 2011-11-01--2020-11-17 inom Stockholms län, se tabell 1, bilaga 2.

Det hände gällande Ashraf Qatanani vid 82 tillfällen och avsåg 14 033 452 kronor under perioden den 2011-11-01--2019-02-20 inom Stockholms län, se tabell 2, bilaga 2.

Brotten är grova för att gärningarna ingått som led i en planerad och organiserad brottslighet som skett systematiskt, genom osant intygande och i större omfattning samt under en längre tid och avsett ett sammantaget betydande belopp.



3. GROVT BIDRAGSBROTT (Alexander Qatanani
Alexander Qatanani har tillsammans och i samförstånd med Mahmoud Qatanani och Firas Qatanani och Ashraf Qatanani, i egenskap av anställd av Sigtuna personlig Assistans AB/4 Andi AB och som assistent för Mahmoud Qatanani, i tidsredovisningar och assistansräkningar lämnat oriktiga uppgifter om assistenter, arbetstider och belopp till Försäkringskassan. Alexander Qatanani har genom förfarandet orsakat att assistansersättning felaktigt har betalalats ut med sammanlagt 6 464 458 kronor. I vart fall har Alexander Qatanani genom ovanstående handlande medelst vilseledande förmått anställda vid Försäkringskassan att betalat ut assistansersättning, vilket inneburit vinning för Alexander Qatanani eller annan och skada för Försäkringskassan.

Det hände gällande Alexander Qatanani vid 39 tillfällen under perioden den 2011-11-01--2020-11-17 inom Stockholms län, se tabell 3, bilaga 2.



4. GROVT PENNINGTVÄTTSBROTT (Wafaa Mardini)
Försäkringskassan har till assistanssamordnare anlitad av Mahmoud Qatanani utbetalat assistansersättning avseende arbetad tid för Wafaa Mardini.

Assistanssamordnaren har därefter utbetalat lön till Wafaa Mardini i enlighet med tidredovisningarna.

Wafaa Mardini har, i syfte att dölja pengarnas ursprung och otillbörligen främja möjligheten för någon att omsätta och tillgodogöra sig pengar, signerat oriktiga tidsredovisningar och därefter upplåtit sitt bankkonto för mottagande och förvaring av lön om sammanlagt 725 406 kronor för assistansarbete hon inte utfört och därefter överfört pengar till medlemmar i familjen Qatanani, gjort kontantuttag till ett betydande belopp och omsatt resterande.

Det hände vid 31 tillfällen i Stockholms län under perioden den 1 mars 2018 -- 23 oktober 2020 enligt nedan.



5. GROVT PENNINGTVÄTTSBROTT (Antonio Rifati)
Försäkringskassan har till assistanssamordnare anlitad av Mahmoud Qatanani utbetalat assistansersättning avseende arbetad tid för Antonio Rifati.

Assistanssamordnaren har därefter utbetalat lön till Antonio Rifati i enlighet med tidredovisningarna.

Antonio Rifati har, i syfte att dölja pengarnas ursprung och otillbörligen främja möjligheten för någon att omsätta och tillgodogöra sig pengar, signerat oriktiga tidsredovisningar och därefter upplåtit sitt bankkonto för mottagande och förvaring av lön om sammanlagt 318 268 kronor för assistansarbete han inte utfört och därefter överfört en del till Mohammed Qatanani och omsatt resterande.

Det hände vid 15 tillfällen i Stockholm under perioden den 1 mars 2019- 25 maj 2020 enligt nedan.



6. PENNINGTVÄTTSBROTT (Nashat Zakholi)
Försäkringskassan har till assistanssamordnare anlitad av Mahmoud Qatanani utbetalat assistansersättning avseende arbetad tid för Nashat Zakholi.

Assistanssamordnaren har därefter utbetalat lön till Nashat Zakholi i enlighet med tidredovisningarna.

Nashat Zakholi har, i syfte att dölja pengarnas ursprung och otillbörligen främja möjligheten för någon att omsätta och tillgodogöra sig pengar, signerat oriktiga tidsredovisningar och därefter upplåtit sitt bankkonto för mottagande och förvaring av lön om sammanlagt 122 524 kronor för assistansarbete han inte utfört samt därefter omsatt pengarna.

Det hände vid 6 tillfällen i Stockholm under perioden den 1 juli 2020--23 december 2020 enligt nedan.


7. FÖRSÖK TILL BEDRÄGERI (Mahmoud Qatanani och Sawsan Qatanani)
Mahmoud Qatanani och Sawsan Qatanani hartillsammans och i samförstånd försökt att vilseleda försäkringsbolaget Volvia att betala ut försäkringsersättning för fordonet MTL817 genom att anmäla fordonet som stulet till polisen och därefter begära ersättning från Volvia, trots fordonet inte varit stulet utan de själva transporterat det till Jordanien. Om det hade fullbordats skulle det ha inneburit vinning för Mahmoud Qatanani och Sawsan Qatanani med ca 250 000 kronor och motsvarande skada för Volvia. Fara för brottets fullbordan har förlegat.

Det hände den 12 april 2018 till juni 2018, på bland annat Oriongatan 164, Märsta, Sigtuna kommun


Yrkanden:
Det yrkas att i beslag tagna pass ska kvarbli i beslag till dess domen i ansvarsdelen vinner laga kraft.
Mahmoud Qatananis svenska pass
Mahmoud Qatananis jordanska pass
Sawsan Qatananis jordanska pass

Talan om utvidgat förverkande
Det yrkas att i beslag tagen nedan angiven egendom i beslag förverkas enligt 36 kap 1 b § brottsbalken då det är klart mer sannolikt att den utgör utbyte av brottslig verksamhet än att så inte är fallet:
50 000 SEK
50 000 SEK
2 400 JOD (jordansk dinar)
150 500 SEK

Talan om näringsförbud
Det yrkas att tingsrätten meddelar Firas Qatanani och Ashraf Qatanani näringsförbud. Grunden för yrkandet är att Firas Qatanani och Ashraf Qatanani grovt åsidosatt sina skyldigheter i näringsverksamhet enligt de brott som angetts ovan, som inte är ringa.

Näringsförbud är påkallat ur allmän synpunkt.
Citera
2021-10-23, 07:40
  #24
Medlem
Stort tack

Citat:
Ursprungligen postat av fredag2010
De verkar haft TVÅ assistansbolag:
Sigtuna personlig Assistans AB
4 Andi AB

Två läkare med svenska namn kallade som vittnen, gissningsvis vittnar de dock för att styrka åklagarens sak.







Attunda TR B 12348-20

Tilltalade:
19531129-0851 Qatanani, Mahmoud - Tolkbehov Arabiska (syrisk/palestinsk)

19600720-0469 Qatanani, Sawsan - Tolkbehov Arabiska (syrisk/palestinsk)

19880303-0959 Qatanani, Ashraf

19770701-0836 Qatanani, Firas

19790903-1150 Qatanani, Alexander Tawfiq

19640829-0580 Mardini, Wafaa - Tolkbehov Arabiska (syrisk/palestinsk), medborgare i Syrien

19680503-8038 Rifati, Antonio

19720612-1670 Zakholi, Nashat
Utöver ovanstående finns ännu en person som varit delgiven brottsmisstanke, men som inte åtalats. Namnet under sekretess.



Åtalet:
Brotten är grova för att gärningarna ingått som led i en planerad och organiserad brottslighet som skett systematiskt, genom osant intygande och i större omfattning samt under en längre tid och avsett ett sammantaget betydande belopp.



1. GROVT BIDRAGSBROTT (Mahmoud Qatanani) och MEDHJÄLP TILL GROVT BIDRAGSBROTT (Sawsan Qatanani)
Mahmoud Qatanani har uppsåtligen lämnat oriktiga uppgifter om sitt hälsotillstånd, sitt behov av assistans och om assistansens utförande till Försäkringskassan och till andra, och har inte anmält ändrade förhållanden till Försäkringskassan. Mahmoud Qatanani har därigenom orsakat att Försäkringskassan felaktigt utbetalat sammanlagt 17 600 987 kronor i assistansersättning till av Mahmoud Qatanani anvisat bolag, Sigtuna personlig Assistans AB/4 Andi AB.

De oriktiga uppgifterna har bestått i att Mahmoud Qatanani lämnat överdrivna eller helt falska uppgifter om sitt hälsotillstånd och att han varit i omfattande behov av omvårdnad och tillsyn. De har också utgjorts av oriktiga tidsredovisningar och assistansräkningar, som undertecknats av Mahmoud Qatanani på heder och samvete, om omfattningen av och förläggningen i tid för påstått utförd personlig assistans åt Mahmoud Qatanani.

Sawsan Qatanini har medverkat till ovanstående genom till genom att till Försäkringskassan, läkare och andra lämna felaktiga uppgifter om Mahmoud Qatananis hälsotillstånd, hans behov av assistans och om assistansens utförande. Hon har även upprättat och signerat oriktiga tidredovisningar.

Tidsredovisningarna, som inneburit fara i bevishänseende, har varit oriktiga eftersom assistans rapporterats trots att sådan assistans inte utförts och felaktiga uppgifter rörande vem som utfört assistans, hur många timmar assistansarbete som utförts och när arbetet utförts har lämnats.

Det hände vid 101 tillfällen under perioden den 2011-11-01--2020-11-17 inom Stockholms län, se tabell 1, bilaga 2.



2. GROVT BIDRAGSBROTT alt GROVT BEDRÄGERI (Firas Qatanani och Ashraf Qatanani)
Firas Qatanani och Ashraf Qatanani har tillsammans och i samförstånd med Mahmoud Qatanani, i egenskap av företrädare för Sigtuna personlig Assistans AB/4 Andi AB och som assistenter för Mahmoud Qatanani, i tidsredovisningar och assistansräkningar lämnat oriktiga uppgifter om assistenter, arbetstider och belopp till Försäkringskassan. Firas Qatanani och Ashraf Qatanani har genom förfarandet orsakat att assistansersättning felaktigt har betalalats ut med sammanlagt 17 600 987 kronor. I vart fall har Firas Qatanani och Ashraf Qatanani genom ovanstående handlande medelst vilseledande förmått anställda vid Försäkringskassan att betalat ut assistansersättning, vilket inneburit vinning för Firas Qatanani, Ashraf Qatanani eller annan och skada för Försäkringskassan.

Det hände gällande Firas Qatanani vid 101 tillfällen och 17 600 987 kronor under perioden den 2011-11-01--2020-11-17 inom Stockholms län, se tabell 1, bilaga 2.

Det hände gällande Ashraf Qatanani vid 82 tillfällen och avsåg 14 033 452 kronor under perioden den 2011-11-01--2019-02-20 inom Stockholms län, se tabell 2, bilaga 2.

Brotten är grova för att gärningarna ingått som led i en planerad och organiserad brottslighet som skett systematiskt, genom osant intygande och i större omfattning samt under en längre tid och avsett ett sammantaget betydande belopp.



3. GROVT BIDRAGSBROTT (Alexander Qatanani
Alexander Qatanani har tillsammans och i samförstånd med Mahmoud Qatanani och Firas Qatanani och Ashraf Qatanani, i egenskap av anställd av Sigtuna personlig Assistans AB/4 Andi AB och som assistent för Mahmoud Qatanani, i tidsredovisningar och assistansräkningar lämnat oriktiga uppgifter om assistenter, arbetstider och belopp till Försäkringskassan. Alexander Qatanani har genom förfarandet orsakat att assistansersättning felaktigt har betalalats ut med sammanlagt 6 464 458 kronor. I vart fall har Alexander Qatanani genom ovanstående handlande medelst vilseledande förmått anställda vid Försäkringskassan att betalat ut assistansersättning, vilket inneburit vinning för Alexander Qatanani eller annan och skada för Försäkringskassan.

Det hände gällande Alexander Qatanani vid 39 tillfällen under perioden den 2011-11-01--2020-11-17 inom Stockholms län, se tabell 3, bilaga 2.



4. GROVT PENNINGTVÄTTSBROTT (Wafaa Mardini)
Försäkringskassan har till assistanssamordnare anlitad av Mahmoud Qatanani utbetalat assistansersättning avseende arbetad tid för Wafaa Mardini.

Assistanssamordnaren har därefter utbetalat lön till Wafaa Mardini i enlighet med tidredovisningarna.

Wafaa Mardini har, i syfte att dölja pengarnas ursprung och otillbörligen främja möjligheten för någon att omsätta och tillgodogöra sig pengar, signerat oriktiga tidsredovisningar och därefter upplåtit sitt bankkonto för mottagande och förvaring av lön om sammanlagt 725 406 kronor för assistansarbete hon inte utfört och därefter överfört pengar till medlemmar i familjen Qatanani, gjort kontantuttag till ett betydande belopp och omsatt resterande.

Det hände vid 31 tillfällen i Stockholms län under perioden den 1 mars 2018 -- 23 oktober 2020 enligt nedan.



5. GROVT PENNINGTVÄTTSBROTT (Antonio Rifati)
Försäkringskassan har till assistanssamordnare anlitad av Mahmoud Qatanani utbetalat assistansersättning avseende arbetad tid för Antonio Rifati.

Assistanssamordnaren har därefter utbetalat lön till Antonio Rifati i enlighet med tidredovisningarna.

Antonio Rifati har, i syfte att dölja pengarnas ursprung och otillbörligen främja möjligheten för någon att omsätta och tillgodogöra sig pengar, signerat oriktiga tidsredovisningar och därefter upplåtit sitt bankkonto för mottagande och förvaring av lön om sammanlagt 318 268 kronor för assistansarbete han inte utfört och därefter överfört en del till Mohammed Qatanani och omsatt resterande.

Det hände vid 15 tillfällen i Stockholm under perioden den 1 mars 2019- 25 maj 2020 enligt nedan.



6. PENNINGTVÄTTSBROTT (Nashat Zakholi)
Försäkringskassan har till assistanssamordnare anlitad av Mahmoud Qatanani utbetalat assistansersättning avseende arbetad tid för Nashat Zakholi.

Assistanssamordnaren har därefter utbetalat lön till Nashat Zakholi i enlighet med tidredovisningarna.

Nashat Zakholi har, i syfte att dölja pengarnas ursprung och otillbörligen främja möjligheten för någon att omsätta och tillgodogöra sig pengar, signerat oriktiga tidsredovisningar och därefter upplåtit sitt bankkonto för mottagande och förvaring av lön om sammanlagt 122 524 kronor för assistansarbete han inte utfört samt därefter omsatt pengarna.

Det hände vid 6 tillfällen i Stockholm under perioden den 1 juli 2020--23 december 2020 enligt nedan.


7. FÖRSÖK TILL BEDRÄGERI (Mahmoud Qatanani och Sawsan Qatanani)
Mahmoud Qatanani och Sawsan Qatanani hartillsammans och i samförstånd försökt att vilseleda försäkringsbolaget Volvia att betala ut försäkringsersättning för fordonet MTL817 genom att anmäla fordonet som stulet till polisen och därefter begära ersättning från Volvia, trots fordonet inte varit stulet utan de själva transporterat det till Jordanien. Om det hade fullbordats skulle det ha inneburit vinning för Mahmoud Qatanani och Sawsan Qatanani med ca 250 000 kronor och motsvarande skada för Volvia. Fara för brottets fullbordan har förlegat.

Det hände den 12 april 2018 till juni 2018, på bland annat Oriongatan 164, Märsta, Sigtuna kommun


Yrkanden:
Det yrkas att i beslag tagna pass ska kvarbli i beslag till dess domen i ansvarsdelen vinner laga kraft.
Mahmoud Qatananis svenska pass
Mahmoud Qatananis jordanska pass
Sawsan Qatananis jordanska pass

Talan om utvidgat förverkande
Det yrkas att i beslag tagen nedan angiven egendom i beslag förverkas enligt 36 kap 1 b § brottsbalken då det är klart mer sannolikt att den utgör utbyte av brottslig verksamhet än att så inte är fallet:
50 000 SEK
50 000 SEK
2 400 JOD (jordansk dinar)
150 500 SEK

Talan om näringsförbud
Det yrkas att tingsrätten meddelar Firas Qatanani och Ashraf Qatanani näringsförbud. Grunden för yrkandet är att Firas Qatanani och Ashraf Qatanani grovt åsidosatt sina skyldigheter i näringsverksamhet enligt de brott som angetts ovan, som inte är ringa.

Näringsförbud är påkallat ur allmän synpunkt.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback