Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2022-06-09, 21:22
  #13
Avstängd
TyrgilScramasaxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OstermalmWeeknd
Oj. Dagliga taxiresor i tjänsten är kutym ibland de vi känner och de är inga näringslivstoppar, bara mellanchefer.

Näringslivstoppar, har privatchaufförer. Vi vet, ty vi känner mycket ytligt ett par sådana.

Vårt vanliga umgänge åker i tjänsten taxi, eftersom det är tidseffektivt. Att ha egna leasade elbilen i jobbet vore vansinne eftersom leta parkering finns ingen tid till. Att skaka stadsbuss lr tunnelbana är mentalt inte på kartan för dessa chefer.

Men du, ingen av dem röstar på det ickesocialistiska blocket. De rädes Högern, om än mer än snittsvensken.

Manhattan: Kul jämförelse. Vi har tillbringat kvalitetstid i affärssammanhang där. Du visslade inte efter en gul Ford Krom-Vicke med skylt på taket, vinylsoffa och fjädring som bottnat ut (numer ersatt av miljörätta gula ståuppskåp). Du hade avtal med en chaufförsservice med Jet black color Lincoln Town Car Signature Series (någon gång Cartier) med chaffis i mörk svid, för taga dig till ditt affärsmöte.
Jag har förstått att du vet en hel del om övre medelklass och överklass i Stockholm.

Men menar du att de standardmässigt tar taxi?
Jag tror det är sant från vad jag vet.

Medelklass är väldigt brett begrepp. Du snävade ner den till ”välbeställd medelklass”.

Vad den välbeställda medelklassen gör vet jag inget om. Jag kan inte ens greppa begreppet.

Så du har säkert rätt om deras liv och leverne.
Citera
2022-06-10, 17:30
  #14
Medlem
Tangentinkontinenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ballisten
Ser du dig runtom i landet så gör många ställen om handikapp p rutorna så det får plats laddstation bredvid, avsedda för elbilar. Jag ser själv hur restauranger ser upp till elbilsägare och ser de som överklass. De får speciella p rutor avsedda bara för dem. Kommer man med vanlig bil blir man inte alls bemött på samma sätt.

Vad tycker ni? Elbilar överklass eller ej?

Självklart!
Du missade subvensioneringen gjord med resurser stulna från befolkningen.

När "vanliga människor" framgent blir TVUGNA att köpa elbilar kommer de att vara dyrare och hårt beskattade.

Edit:
Utöver det jag nämnde. Kan vi som har råd, billigt köpa oss fria från normala hushålls tyngre bördor.
Jag som inte "gör klassresan" håller ett ständigt vakande öga på regleringskorruptionen, för att profitera maximalt / förlora minimalt
__________________
Senast redigerad av Tangentinkontinens 2022-06-10 kl. 17:42.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback