Citat:
Ursprungligen postat av
Riddarhuset
Jag kan inte allt och har inte kunskap för att direkt jämföra men jag tror ju att mp har den vassaste miljöpolitiken.
Fast en del är ju inte bra som du skriver. Kärnkraft t ex
Jag är alltså inte mp
Citat:
Ursprungligen postat av
DeValera
Jag har inte sett något resultat av någon bra miljöpolitik. De har ändå suttit vid makten sedan -14. Att byta ut plastpåsar mot papperspåsar är ju ingen hit direkt miljömässigt. Vad är det som MP har gjort bra?
De har starkt bidragit till att vi blivit så många fler i Sverige, vilket har ökat el- och energibehovet i Sverige. Den ökande befolkningen har gjort att livsmedelstransporterna har ökat kraftigt, då vi inte längre producerar vår egen mat i hög utsträckning.
Jag vågar nog påstå att miljön har gått back med "Miljö"partiet vid maktens roder.
Nedmonteringen av atomkraften och skenande befolkningsökning är dom största miljökatastroferna med Miljöpartiets politik. Men det finns fler exempel.
Den politik som Miljöpartiet har varit delaktig i, har gjort Sverige mindre attraktivt för industrier. Sverige har blivit mindre attraktivt för industrier. Industrierna flyttar istället till länder som till stor del baserar energiförsörjningen på kolkraft. När industrierna flyttar iväg, så minskar energiförbrukningen i Sverige. Miljöpartiet kan på så sätt hävda att det ökade priset på elektrisk energi har lett effektivare energianvändning i Sverige. Men i utsläppen av koldioxid ökar när industrierna flyttar till andra länder.
Miljöpartiet är varma anhängare av mångkultur. Mångkulturen har lett till kraftigt ökad otrygghet, och otryggheten har gjort kollektivtrafiken mindre attraktiv. Det är numera krångligt att betala sina biljetter, i synnerhet utanför hemregionen, eftersom busschaufförerna vägrar hantera kontanta pengar. Försämringar i kollektivtrafik leder till ökad biltrafik. Ökad biltrafik leder leder till ökade utsläpp av koldioxid.
Regeringen, med Miljöpartiet, har infört några skatter för att ge ett falskt sken av dom tar miljön på allvar. Vindmöllorna ger ett synligt intryck av miljövänlig energiproduktion. Men under ytan, så är regeringens, och Miljöpartiets, politik en miljökatastrof.
Det finns ingenting som är bra med Miljöpartiet. Miljöpartiet är ett dåligt parti på alla sätt.