Citat:
Ursprungligen postat av
Kadochnikoff
Kan du ge ett exempel på orättvisor mot kvinnor ( som inte beror på individuella val eller individens brist på eget engagemang ) ?
Runt om i världen har jag massiva exempel.
- Könsstympning, där man i dess värsta form skär bort en hel del av de yttre könsorganen och syr ihop så att det bara blir ett litet hål för kiss och mensblod kvar. En del kvinnor dör av infektioner av detta ingrepp/övergrepp och i princip alla kommer ha ont vid samlag osv. senare i sina liv.
- I Turkiet skjuts många kvinnor ihjäl/dödas för att de uttrycker en åsikt på sin arbetsplats. Orsak: de är kvinnor.
- Fruktansvärda våldtäkter mot kvinnor och flickor i Kongo-K.
- Fruktansvärda våldtäkter även i andra länder, där det är krig. Motståndare använder det som en "krigsmetod" att våldta motståndarnas kvinnor och flickor.
- Stränga abortlagar i Polen som tom. tar livet av kvinnor. finns ett uppmärksammat fall av detta nu.
- Det har blivit bättre för kvinnorna i Saudi, men de är fortfarande förtryckta, pga. könstillhörigheten.
- Hedervåld/hedersförtryck som främst riktas mot kvinnor/flickor för att kontrollera kvinnor/flickor. Detta sker världen över, även i Sverige.
osv. osv. osv.
I Sverige sker även denna kontroll av kvinnor/flickor. Men på ett annat sätt. Tex. "slutshaming". Denna kan drabba en kvinna, även om hon inte ens "ligger runt", utan kanske nobbat "fel man" och han vet att detta rykte kommer kunna förstöra för henne. Svårare att förstöra en mans rykte på samma sätt. I Sverige finns även mentaliteten hos en hel del människor att ett kvinnligt våldtäktsoffer "får skylla sig själv" om hon gjorde saker som man inte höjer på ögonbrynen åt att en man gör. Tex. följer med på efterfest. Våldtäkter, "slutshaming" och att skamma våldtäktsoffer är effektiva sätt att försöka kontrollera och sätta sig över kvinnor/flickor.
Och ja: våldtäkter sker även mot män och pojkar. Men dessa skammas inte så som kvinnor/flickor gör (tack och lov, inget offer ska behöva skammas).
Världen över (tom. i vårt väldigt jämställda land) sker kontroll över kvinnor och flickor och deras frihet, sexualitet osv. Kvinnor ses inte som fria varelser som har rätt till sina egna kroppar. Så är det överallt.