Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-05-09, 22:20
  #289
Medlem
kraftfoders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av grungewhore
LOB är inte till för den LOB:ade, utan för allmänheten. De tar ifrån dig bälte så du inte ska hänga dig själv, men annars är inte mycket ändrat sedan 1800-talet. Denna kvinna kan mycket riktigt haft diabetes, eller någon annan åkomma. Men då hade hon möjligtvis också kunna avlidit i hemmet.

Hade hon haft diabetes hade det antagligen framkommit i nyheterna. Händer att diabetiker omhändertas i tron att de är onyktra, låses in i fyllecell, hamnar i koma och dör. Diabetiker har speciella armband/halsband som visar att de är diabetiker, i händelse av att de skulle svimma.
Exempel på ett sådant.

Jag tror inte hon var diabetiker. Hade blivit ett jävla liv då i tidningarna och tv.
__________________
Senast redigerad av kraftfoder 2022-05-09 kl. 22:22.
Citera
2022-05-09, 23:46
  #290
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av diseuse
Pressmeddelande från Åklagarmyndigheten (Förundersökning om kvinnas död i Trollhättan läggs ner):

beslutet
Det är det här som gör att det beslut som åklagaren fattat gör att allmänheten vet fortfarande inte varför specifikt vad han grundar beslutet på. Det blir ett svävande svar och han har kommit fram till en slutsats till vad han TYCKER är riktigt.

Jag hade själv ett inlägg #213 där jag skriver att vi får väl se om utredningen kommer fram till att man rättat till brister som fanns år 2016. Om det fick vi veta nada med detta beslut.

JO inspektion Polisen Trollhättan 2016.

https://www.jo.se/Global/NPM-protoko...03241-2016.pdf
__________________
Senast redigerad av leosurvey 2022-05-10 kl. 00:44.
Citera
2022-05-10, 02:03
  #291
Medlem
Fallet är intressant om än luddigt. Det fanns brister på polisstationen trollhättan 2016. Men om vi kikar litegrann på vad försvarsadvokaten för anhöriga anför är det – Mina klienter har haft möte med den läkare som var jouransvarig den kvällen och hade man ringt till sjukhus från arresten så hade, enligt mina klienter, sjukhuset tagit emot henne omedelbart. Men ingen ringde från arresten, fortsätter Massi Fritz.

Här kan man ju tycka att advokaten MF själv skulle ha kontaktat sjukhuset och fått någon försäkran om att sjukhuset hade tagit emot den intagene. Istället sägor hon att hennes klienter skaffat sig denna försäkran. Känns lite som att advokaten själv tycker att argumentet blir lite svagt.

Ställer vi då detta emot polisen själv som säger vid JO inspektionen 2016.
- Det förekommer att LOB-omhändertagna inte tas emot vid länssjukhuset i
Trollhättan vilket är ett bekymmer. Om en omhändertagen är påverkad av annat
än alkohol förs denne till sjukhus för bedömning.

Då blir ju frågan har sjukhuset ändrat sin policy gällande LOB (ta emot den påverkade)än vad polisen uppfattade som ett bekymmer år 2016. Å andra sidan har väl stationsbefälet bedömt att hon var full annars hade man som ovan beskrivs kört den omhändertagne till sjukhuset.

Sedan skriver advokaten så här- Kvinnans sambo vädjade under natten att kvinnan skulle få sjukhusvård istället för att föras till arresten, uppger Elisabeth Massi Fritz som företräder fyra närstående personer till kvinnan.

Det måste då uppfattas som att det är vid själva gripandet på plats som sambon säger till poliserna att han tycker att de ska köra till sjukhuset istället för arresten. Det verkar då som att sambon har sedan inte kontaktat polisen något mer under natten för att förhöra sig om den omhändertagne utan det var på plats sedan inget mer.

Om vi då ser på den omhändertagnes rättigheter som JO hade synpunkter på 2016. JO kom fram till följande:
Det finns ingen rutin att tillfråga intagna om närstående ska underrättas om frihetsberövandet.

Vi vet inte om den omhändertagne blivit informerad om vilka rättigheter hon hade. 2016 saknade man rutiner om detta.

Sedan åklagarens beslut bli ju luddigt värre: – Den här lagstiftningen bygger ju väldigt mycket på bedömningar. Utifrån samma omständigheter kan du göra olika bedömningar utan att det blir så fel att det kan vara ett brott. Jag har inte kunnat visa att de bedömningar han har gjort, med den kunskapen han hade då, var så fel att det utgjorde brott, säger Martin Tidén angående stationsbefälet.

Här är två saker. Det första. Har stationsbefälet varit arrogant? uppstudsig? nonchalant? översittare? jag vet bäst?. Ja säg det?. inget av nämnda ex är ju exemplariskt för att det är ett utstuderat brott men sammantaget kan det bilda en kedja som gör att utfallet blev som det blev. Det vet vi inte. Martin Tiden anser att så inte är fallet. Åtalet läggs ned.

Det andra är då arrestvakten. Frå JO 2016. Synpunkter från personal och intagna.

Vid samtal med arrestvakter kom det fram att de inte hade kännedom om någon
skriftlig instruktion eller rutin för arresten. De hade inte heller tillgång till Polismyndighetens tjänsteföreskrift för arrestverksamhet (dnr A372.677/2014) eller andra skriftliga instruktioner för arbetet i arresten. De uppgav att det förekommer att väktare som inte tidigare arbetat i arresten Trollhättan saknar kunskap om dagliga rutiner, t.ex. var maten hämtas eller vad som gäller i arresten Trollhättan. Rutinerna skiljer sig åt mellan de olika arresterna. Arrestvakterna framförde önskemål om att Polismyndigheten tar fram en pärm med bl.a. en rutinbeskrivning för arbetsuppgifterna i arresten.

Det har vid flera tillfällen hänt att arrestvakter inte inställt sig inom en timme
eller att bevakningsbolaget inte fått tag i någon som kan tjänstgöra.

Detta får vi väl då utgå ifrån att man rättat till 2021 och redan 2016 hade man ett tillsynsblad där arrestvakten skriver klockslag som hen tittat till den omhändertagne. Denna lista borde även advokaten tagit del av och hon verkar inte ha någon synpunkt gällande tillsynens klockslag. I så fall borde hon ha förmedlat det i media.

Hur kvinnan dog får vi aldrig reda på på grund av SEKRETESS!

Ja, det är lite att klura på vi får väl se om det blir någon överklagan.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...og-i-fyllecell
__________________
Senast redigerad av leosurvey 2022-05-10 kl. 02:48.
Citera
2022-05-10, 21:29
  #292
Medlem
swedsters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kraftfoder
Hade hon haft diabetes hade det antagligen framkommit i nyheterna. Händer att diabetiker omhändertas i tron att de är onyktra, låses in i fyllecell, hamnar i koma och dör. Diabetiker har speciella armband/halsband som visar att de är diabetiker, i händelse av att de skulle svimma.
Exempel på ett sådant.

Jag tror inte hon var diabetiker. Hade blivit ett jävla liv då i tidningarna och tv.

Stämmer inte på någon punkt det du påstår,har aldrig sett detta på någon diabetiker
Citera
2022-05-11, 01:29
  #293
Medlem
kraftfoders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av swedster
Stämmer inte på någon punkt det du påstår,har aldrig sett detta på någon diabetiker

Att du inte sett detta är inte relevant. Har kollega som har ett sådant armband och hon berättade varför. För att omgivningen ska veta vid ev. blodsockerfall. Men tjejen i tråden som dog i arresten/fyllecellen hade antagligen inte diabetes, för då hade det stått på tidningarnas förstasida.

Fortfarande har det inte framkommit i tråden om hon var för polisen känd missbrukare eller vanlig svensson som druckit för mycket på krogen. Om hon var stamgäst i fyllecellen förklarar det en del om polisens handlande. Eller brist på handlande snarare.
Citera
2022-10-09, 14:15
  #294
Medlem
Läste om denna händelse först idag. De som var samma som Evelinas död.

Som så ofta så går FB-"personalen" igång på än det ena, än det andra.
Någonstans i hela denna tragiska utfallsverklighet så var det säkert något med alkohol i kombination med Benzopreparat/anorexi som var orsaken till det tragiska utfallet.
Citera
2022-10-09, 17:05
  #295
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Janne193
Läste om denna händelse först idag. De som var samma som Evelinas död.

Som så ofta så går FB-"personalen" igång på än det ena, än det andra.
Någonstans i hela denna tragiska utfallsverklighet så var det säkert något med alkohol i kombination med Benzopreparat/anorexi som var orsaken till det tragiska utfallet.


Tror du att de anställda gick på Benzo?
Citera
2022-10-10, 17:14
  #296
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av maallgan
Tror du att de anställda gick på Benzo?

Vad vill du med din kommentar? Provocera? Något annat lär ju sannolikheten utesluta.
Citera
2022-10-12, 13:21
  #297
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av swedster
Stämmer inte på någon punkt det du påstår,har aldrig sett detta på någon diabetiker


Tyvärr är det en hel del diabetiker som tagits som full fast det varit diabetesen som spökat. Tragiskt men sant. Diabetiker kan bete sig konstigt /bete sig som om den vore full när det egentligen är sockret som spökar.
Citera
2022-10-12, 16:52
  #298
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av C.Moonshine
Tyvärr är det en hel del diabetiker som tagits som full fast det varit diabetesen som spökat. Tragiskt men sant. Diabetiker kan bete sig konstigt /bete sig som om den vore full när det egentligen är sockret som spökar.
Word! Min syster blir helt jävla rabiat innan hon hamnar i koma. Skulle lätt tas för en rabiat alkis.
Citera
2022-12-02, 10:18
  #299
Medlem
I TTELA läste jag följande i morse:

"" I överprövningen står det att ambulanspersonalen har lämnat uppgifter till Evelina Vessbys familj – att det ska ha gått 20–30 minuter mellan tillsynerna samt att en påse med minst ett tiotal tabletter ska ha hittats på Evelina i samband med att hon påträffades livlös.""

https://www.ttela.se/trollh%C3%A4tta...B6d-1.86990959

Har de här tabletterna diskuterats tidigare om vad det kunnat vara?
Citera
2022-12-12, 07:56
  #300
Medlem
rabbithearts avatar
Det framgår att det var narkotikaklassade lugnande tabletter i en utredning och att polisen gjort flera fel.

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/va...og-i-fyllecell
__________________
Senast redigerad av rabbitheart 2022-12-12 kl. 08:01.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback