Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-10-04, 12:11
  #601
Medlem
Passepartouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KentOstskog
Nej. Han/hon var antagligen inget "pucko". Det var inte min poäng. Jag vet inte riktigt var du bor, men i södra Sverige var vägarna blöta/fuktiga hela dagen.
Poängen var att:
1. Det är ingen konspiration
2. Men en olycka p gr av flere kombinerade orsaker

Hur vet du; när polisutredningen inte vet? Sitter du på exklusiv information?
Citera
2021-10-04, 12:12
  #602
Medlem
RonnyKålmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SYSTEMexe
Stör det dig att mohammed var pedofil?

Vad man anser Profeten Muhammed var hör inte till saken och Lars de facto var en hatisk ensam gubbe som försökte bli känd genom just hat.
Citera
2021-10-04, 12:14
  #603
Medlem
RonnyKålmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enterprise
Han var tvärtom mycket modig. Betydligt mer modig än de flesta svenskar och betydligt mer modig än de fega hundar som var ute efter honom på grund av sin egen skrattretande lättkränkthet.

Jag tycker inte det.

Modig? Hur svårt är det att vara modig genom att förtrycka folk som redan är förtrycka i hela världen?

Ungefär som att som tysk skapa en karikatyr på judar under nazityskland. Oj va modigt.

Next please..
Citera
2021-10-04, 12:14
  #604
Medlem
En mulig dekk eksplosjon sier politiet, selv om dekkene på en pansret bil selvfølgelig er run flat. Det kan ha vært noen og tuklet med hjuloppheng, skåret litt i dekk osv. Uansett, at det er en tilfeldig ulykke der trent personell kjører en pansret bil gjennom en sikkerhetswire og over i det andre kjørefeltet fremstår som veldig spesielt.
Citera
2021-10-04, 12:15
  #605
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Osiris
Tippar på Range Rovern ändå;

Bild från olycksplatsen - avslitet hjul i överkant av bilden: https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...slacka-branden

Range Rover Sentinel fälgar:
https://www.team-bhp.com/?q=sites/de...sentinel-6.jpg


Dessa fälgar verkar det vara. Land/Range Rover.
https://parts.jaguarlandroverclassic...eel-alloy.html

Olycksplatsen:
https://imgbb.com/NLTjJNc

Jämför, om man kollar hur mycket de "fläkar ut" i ytterkant. 10 ekrar också.
__________________
Senast redigerad av Aktiefadern 2021-10-04 kl. 12:20.
Citera
2021-10-04, 12:16
  #606
Medlem
CalzoneItalias avatar
Nu fattar jag ingenting och jag kan ingenting om fotografering men en kamera kan alltså få vägar att se kurvigare ut än vad dom är i verkligheten? Skumt men då vet jag att man inte ska lita på foton hädanefter.
Citera
2021-10-04, 12:17
  #607
Medlem
RonnyKålmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stone
Då har du inte fattat grejen med rondellhunden (bilden av er "profet"). Vi kan inte måla ut muslimer att vara pedofiler i en teckning. Det är hets mot folkgrupp, vi kan heller inte rita bilder av snåla judar som lurar pengar av folk för det är hets mot folkgrupp. Men vem som helst kan måla en bild av Gud, jesus och mohammed. Vad muslimer gör fel i är att de säger åt oss att vi inte får avbilda mohammed. Jo, det får vi visst. Det är inte hets mot någon folkgrupp det är min rättighet att måla vad jag vill. Du har all rätt att tycka att Vilks förtjänade att dö. Ingen kan stoppa dig. Jag kan också säga att jag tror att mohammed var en pedofil som hade en 8-årig fru. Det är ingen hets mot folkgrupp att säga så.

Jag pratar inte om hets mot folkgrupp, vad yrar du om. Jag anser också att man får göra lite som man själv vill så länge avsikten är god.

Men att rättfärdiga hat och islamofobi genom att kalla det "konst" är bara patetiskt. Inte modigt på nåt sätt.

Som sagt, varför gjorde han inte karikatyr på judars religiösa objekt, personer eller liknande? Hade inte der varit det ultimata modigheten i dagens tid där du inte ens får uttala ordet jude i samhället utan att typ förlora ditt jobb, vänner och i värsta fall frihet?

Komigen, bättre än så kan du.
Citera
2021-10-04, 12:18
  #608
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av RonnyKålman
Vad man anser Profeten Muhammed var hör inte till saken och Lars de facto var en hatisk ensam gubbe som försökte bli känd genom just hat.

Nej, det "försökte" han inte din åsna. Han skapade provokativ konst, ja, men om du anser att det är rätt åt honom att han ska leva under dödshot och att det är rätt att en massa rabiata äckliga muslimer försökt mörda honom så är du skit, en amöba.
Citera
2021-10-04, 12:18
  #609
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Det räcket är för dåligt för platsen.

Jag föreslår att man bygger en rondell på platsen. Både för att höja säkerheten och för att hylla Vilks.
Citera
2021-10-04, 12:19
  #610
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RonnyKålman
Vad man anser Profeten Muhammed var hör inte till saken och Lars de facto var en hatisk ensam gubbe som försökte bli känd genom just hat.

Lars hade många vänner, inga brushor utan riktiga uppriktiga vänner.
nu trendar #LarsVilks på twitter och #rondellhund, det kommer att reta många lättkränkta muslimer!

en muhammed-rondellhund i varje håla kommer snart att finnas
Citera
2021-10-04, 12:20
  #611
Avstängd
Eurypteridas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RonnyKålman
Vad man anser Profeten Muhammed var hör inte till saken och Lars de facto var en hatisk ensam gubbe som försökte bli känd genom just hat.
Nej Lars Wilks var en bra man.
Han dog i en bilolycka.
Det där med mohammed var bara en liten teckning.
Citera
2021-10-04, 12:20
  #612
Medlem
CalzoneItalias avatar
Inte ens en formel 1 bil kan köra i 160 knyck genom en sådan kurva
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback