Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-09-30, 16:42
  #313
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KamratBlue
Hon väljs för att hon har hål mellan bena. Inte ens hennes egen man som är en skolad ekonom

Hon var doktorand i nationalekonomi, min lilla, rasande, fullständigt ignoranta vän.
Citera
2021-09-30, 16:52
  #314
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Herbert.Spencer
Hon var doktorand i nationalekonomi, min lilla, rasande, fullständigt ignoranta vän.

... doktorand 1992-1995 men lyckades inte ta någon examen.
Citera
2021-09-30, 16:56
  #315
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Herbert.Spencer
Hon var doktorand i nationalekonomi, min lilla, rasande, fullständigt ignoranta vän.
Har hon visat prov på någon ekonomisk kunskap de senaste 7 åren? Hon delar ut pengar på löpande band till företag som ej beskattas i Sverige och till förtag som likväl skulle gått i konkurs. Hon skuldsätter inte bara Sverige utan även EU för många generationer framöver att betala. Arbetslösheten skulle bli lägst i EU men är nu högre än någonsin. Vård, skola, omsorg och polis har aldrig varit sämre än idag. Hon stänger fullt fungerande kärnkraftverk och kör istället ett oljekraftverk för fullt. Hon stiftar nya lagar för att kringgå redan stiftade lagar. Hon stiftar nya a-kasselagar som gör att man kan anmäla sig till en försäkring först när man blivit varslad och får då mer ersättning än de som varit medlem i över 20 år.

Vad har hon gjort de senaste 7 åren som finansminister som visar på kunskap och beprövad vetenskap?
Citera
2021-09-30, 16:59
  #316
Medlem
rskworpbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
Men klipp är klipp och vem bedömer om hon är "dålig"? Kanske inte är några direkta "Einstens" de heller? Magdalena är väldigt välutbildad och smart, det tror jag. Sen att man kan klippa ihop sekvenser som ger intrycket att någon är puckad, det hör inte hit. Det kan man göra med de flesta människor som exponeras framför kamera ofta.

Du kommer att få se. Vänster vinner nästa val tack vare henne. Inget jag applåderar, men för guds skull, underskatta henne inte!

Det är inte speciellt smart att kritisera SDs politik som stod angiven på ett papper som hon hade med sig när hon uppenbarligen inte ens hade lyckats ta in den informationen. Hon brister alltså extremt mycket i enkel läsförståelse.

Romson var för övrigt också välutbildad men ändå extremt korkad. Hon sparkades till slut pga detta men snart har vi Romson 2.0 som statsminister.
Citera
2021-09-30, 17:12
  #317
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moppsen
Hon är sosse och man ska aldrig lita på en sosse!

Men Reinfeldt och M går att lita på såklart..
Ingen politiker går att lita på, i synnerhet yrkespolitiker.
Citera
2021-09-30, 17:38
  #318
Medlem
Julskinkatos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Risig
Men Reinfeldt och M går att lita på såklart..
Ingen politiker går att lita på, i synnerhet yrkespolitiker.

Du har en poäng, Reinfeldtsmoderaterna var ungefär som C idag. Men Reinfeldt öhh är inte partiledare nu?
Citera
2021-09-30, 17:45
  #319
Medlem
Julskinkatos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Herbert.Spencer
Hon var doktorand i nationalekonomi, min lilla, rasande, fullständigt ignoranta vän.

Utbildad på handels och Harvard, men ändå förståelse för arbetare som hon påstår sig företräda? 🤔

Hennes "ekonomi" går ut på att rekrytera mer valboskap till Ssss.
Mer massinvandring, mer bidragspopulism.

Seriös sparsam politik med tuffa beslut. Nej
Citera
2021-09-30, 18:26
  #320
Medlem
SmyghukareNs avatar
Kärringen ljuger så hon blir blå i fejan, trots att hon är sosse.

https://www.friatider.se/andersson-v...ndringspolitik

– Jag tror alla politiska partier har ett ansvar för att vi hamnade i den situationen som vi hamnade i 2015. Det viktigaste är dock att vi nu har lagt om politiken och har en migrationslagstiftning som är betydligt mer restriktiv, som det har funnits ett brett stöd för i riksdagen och som jag bedömer kan vara långsiktigt hållbar, säger hon vidare till radion.

Vilket inte stämmer, för det allra första beslutet sossarna tog efter valvinsten hösten 2014, var att förbereda landet för massinvasionen, som planeligt gick av stapeln ett år senare, hösten 2015.

https://www.friatider.se/hemlig-asyl...rare-pa-fem-ar

"Den hemliga asylgruppen utgörs av en grupp icke folkvalda vänsterbyråkrater på regeringskansliet som just nu drar upp riktlinjerna för Sveriges framtida befolkning. Planerna har skett i "det fördolda", påstår DI, utan det svenska folkets vetskap."

"Gruppen har bland annat tagit beslut om att Sverige ska ta emot minst 400.000 nya invandrare från tredje världen den närmaste femårsperioden. Planen sträcker sig över nästa riksdagsval som efter kartelluppgörelsen förra månaden endast kommer att vara ett symboliskt val eftersom den rödgröna regeringen gjort upp med alliansen om en kartelluppdelning av den politiska makten i Sverige.

130.000 av de nya invånarna i Sverige kommer att ugöras av "ensamkommande flyktingbarn", det vill säga illegala invandrarmän varav en stor andel riskerar att vara jihadister från Syrien.

Riksdagen har anslagit 34 skattemiljarder för att täcka de direkta kostnaderna för 2015 års invandringsmottagning. Hur mycket femårsplanen kommer att kosta de svenska skattebetalarna framgår inte, men om man ser till budgetförslagen handlar det om åtskilliga hundratals miljarder kronor."


Ovanstående skrevs i Januari 2015, ursprungsartikeln fanns i DI.

Så direkt efter valvinsten avsattes 34 miljarder i förberedelse för det vi fick skåda ett år senare.

Bara vänsterpolitiker i gruppen.

Och redan då hade dom delat upp makten, förra valet var redan uppgjort från början.

Så spring gärna och rösta nästa gång, gärna på SD - men din röst är helt värdelös, den politiska makten är redan från början uppdelad, din röst har noll och intet värde.
__________________
Senast redigerad av SmyghukareN 2021-09-30 kl. 18:28.
Citera
2021-09-30, 18:37
  #321
Medlem
Davys avatar
Hon kan säga vadsomhelst och he sken av att hon tror på det. Fullblodspsykopat.

Hon skiter fullständigt hur vi svenskar har det.
Citera
2021-09-30, 18:54
  #322
Medlem
Stones avatar
Hon rökte marijuana också, på den tiden hon var i USA var det kriminella karteller som försåg USA med narkoptoika. Hon har alltså deltagit i denna kedja som uppmuntrar till kriminalitet.
Citera
2021-09-30, 19:09
  #323
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Charlemange
Skall man nämna en kvinnlig politiker som är aktiv idag som är extremt otrevlig och väldigt
aggressiv och raljant är det givetvis Annie Alfred E Neumann Mad Lööf.
Maken till otrevlig och till och med oförskämd får man leta efter.
Hennes företrädare och dessutom vinnare av Johnny Bode priset är Mona Sahlin, även hon var
ruskigt otrevlig särskilt mot Gudrun Schyman vilket gjorde att folket tyckte bättre om
fru Schyman, tror att den rödhåriga dåren med förlorar på att vara otrevlig vilket jag gillar att hon gör.

Att ha ett mer hett temperament behöver ju inte innebära att man är otrevlig mot sina medmänniskor. Det var ju inte det jag skrev om, eller vad Ekot pratade om heller.
Men annars håller jag med dig om de du berättar om. Innefattar inte Magda känns det som dock.
Citera
2021-09-30, 19:45
  #324
Medlem
Hegamons avatar
Magdalena Andersson har många svagheter. Främst hon saknar karisma. Jag skulle ej lite på individen om det blåser mycket. Jag tror hon är oförmögen att fatta tuffa beslut. Hon är en väldigt dålig teamplayer.

Det kan inte finnas något positivt ur detta. Ett riktigt bottennapp för Sverige om hon blir statsminister.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback