Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-09-29, 22:35
  #121
Medlem
BoulevardAlrunas avatar
Gillar inte politiken hon för, men att säga att hon är ngt annat är intelligent är att ljuga. Hon har också en bra politikerstil, framtoning. Torr, stram, seriös, vältalig. Men politiken är åt helvete såklart.
Citera
2021-09-29, 22:35
  #122
Medlem
Hon blir Sveriges Merkel, unsere Mutti!
Citera
2021-09-29, 22:38
  #123
Medlem
Charlemanges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av coxenframme
Man kan ju hoppas på att hon lider samma öde

Vi kanske kan hålla lite högre nivå än ditt inlägg.
Att önska vår finansminister att bli mördad är bedrövligt osmakligt och oförskämt.
Man beter sig inte på det viset helt enkelt.
Vi skall vara tacksamma att hon styrt upp ekonomin i landet efter det enorma
haveriet efter Ruinfeldt och blottar Borgen.
Sunda statsfinanser igen hjulen snurrar försvarsmakten är på g och nu så klart
kommer hårdhandskarna på angående kriminaliteten rofferiet inom skolan och sjukvården
med vidriga privata gangsters.
Magdalena är kanon kommer att rösta på henne.
Citera
2021-09-29, 22:41
  #124
Medlem
JymdKjams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JajoNej666
Tänker att nu som vår nya statsminister kommer Magdalena Andersson var en helt ny nyans från sin forna kollega Stefan Löfven.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Magdal...finansminister)

Eva Magdalena Andersson, född 23 januari 1967 i Vaksala församling i Uppsala, är en svensk ekonom och politiker (socialdemokrat). Sedan 2014 är Magdalena Andersson Sveriges finansminister, den första kvinnan på den posten i en socialdemokratisk regering. Hon är även den första kvinnan att bli vald till ordförande för Internationella valutafondens högsta rådgivande organ IMFC.

Vad är hennes styrka respektive svaghet, kan hon förändra det rådande läget i Sverige och vad anser ni vara den största skillnaden på den tidigare ministern vid posten Stefan Löfven?

Jag tror att många underskattar hennes förmåga, hon har arbetat stenhårt fram till posten och en sak jag älskar extra mycket är att hon en gång i tiden var simmare på elitnivå.
Hon kan hantera dom hårda puckarna som skickas mot henne.
Grattis Magdalena!

När det gäller henne så är det inte UNDERSKATTNING det handlar om - utan BESKATTNING.

Vår alldeles egna taxeringshäxa...
Citera
2021-09-29, 22:41
  #125
Medlem
runxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Charlemange
Vi kanske kan hålla lite högre nivå än ditt inlägg.
Att önska vår finansminister att bli mördad är bedrövligt osmakligt och oförskämt.
Man beter sig inte på det viset helt enkelt.
Vi skall vara tacksamma att hon styrt upp ekonomin i landet efter det enorma
haveriet efter Ruinfeldt och blottar Borgen.
Sunda statsfinanser igen hjulen snurrar försvarsmakten är på g och nu så klart
kommer hårdhandskarna på angående kriminaliteten rofferiet inom skolan och sjukvården
med vidriga privata gangsters.
Magdalena är kanon kommer att rösta på henne.

Jag anser att dina lögner är smutsigare än föregående talares ärlighet.
Citera
2021-09-29, 22:42
  #126
Medlem
Grontarskonts avatar
Hon verkar vara en djävel på att förhandla! Dvärgen på andra sidan bordet kommer att bli totalt uppkäkad!
Citera
2021-09-29, 22:46
  #127
Avstängd
ziggarillens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
Hon blir större än Olof Palme
Troligen då Palme var ganska ordinär. Maggan har väl gått igenom klimakteriet och om hon gillar sponken blir hon mycket större. Helt riktigt.
__________________
Senast redigerad av ziggarillen 2021-09-29 kl. 22:48.
Citera
2021-09-29, 22:46
  #128
Medlem
Charlemanges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av M.J.A
Jag är inte sosse, tvärt om ”högerställd”, men jag är fullständigt övertygad om att hon är rejält mycket farligare för övriga partier än vad Löfven är och varit. Löfven var bra i början, för partiet, med sin erfarenhet från facket, men sedan har han ju dalat..

De nämnde på Ekot idag att tittar man bara på personens sätt att vara är Löfven den snälla och tillmida (tolkade det som den mesiga), medan Magda har ett betydligt mer aggressivt humör. Just det är väl inte helt fel att ha i politiken, och i synnerhet som kvinna.

Detta sagt helt objektivt utan politiska åsikter.
Skall man nämna en kvinnlig politiker som är aktiv idag som är extremt otrevlig och väldigt
aggressiv och raljant är det givetvis Annie Alfred E Neumann Mad Lööf.
Maken till otrevlig och till och med oförskämd får man leta efter.
Hennes företrädare och dessutom vinnare av Johnny Bode priset är Mona Sahlin, även hon var
ruskigt otrevlig särskilt mot Gudrun Schyman vilket gjorde att folket tyckte bättre om
fru Schyman, tror att den rödhåriga dåren med förlorar på att vara otrevlig vilket jag gillar att hon gör.
__________________
Senast redigerad av Charlemange 2021-09-29 kl. 22:49.
Citera
2021-09-29, 22:49
  #129
Medlem
Charlemanges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av runx
Jag anser att dina lögner är smutsigare än föregående talares ärlighet.

Jag är idel öra.
Vilka lögner?

Vi skall nog vara lite mindre lögnaktig om vi skall påstå dylikt.
Tror oss vara något vi inte är eller kommer att bli heller.
Snus är snus och en lögn är en lögn : vem sa dessa bevingade ord?
Någon som betytt mycket för Magdalena i alla fall.
Ni är bara en tölp.
Citera
2021-09-29, 22:50
  #130
Medlem
Tanuss avatar
Nuvarande Statsminister och sossehövding i rätten. Vittnar om hur han ordnade kontakt med ökänd lobbyist. Wallenbergs mutpengar behövde gå via Mauro Marcondes innan de landade i Lula Da Silvas fickor.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/s...-i-jas-affaren
Lula Da Silva tillsatte Investor som marionett med omfattande valfusk medelst Smartmatic/Dominion.
Stefan är en hederlig arbetargrabb som tänker på jobben när han åker runt jorden med Marcus Wallenberg och säljer Saab Gripen.

Nästa sossehövding och statsminister, Magdalena Andersson, är gift med Richard Friberg.
Friberg är innehavare av Jacob Wallenberg professuren i nationalekonomi på det av Knut och Alice Wallenbergs stiftelse finansierade lärosätet Handelshögskolan i Stockholm.
Friberg instruerar Magdalena Andersson i hur Valutaregimen skall skötas. Den som verkar utan att synas vill gärna ha ett mellanled så korruptionen inte hamnar i öppen dager.

Den som inte fattar att Socialdemokraterna är Investors politiska gren är efterbliven.
Syftet är att ordna lagstiftning som utgör Djupa Statens säkra hamn. När Ericsson mutar Uzbekistans president via dottern med tre miljarder utbetalt via Telia och går fria i högsta domstolen så tydliggörs det vad staten Sverige är för något.
Magdalena kommer inte att göra sina uppdragsgivare besvikna.

Dokusåpan Cirkus Regeringus rullar vidare på Helgeandsholmen. Manus, regi och rolltillsättning görs som vanligt på Arsenalsgatan 8c.
Citera
2021-09-29, 22:51
  #131
Medlem
LenaPauls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hoodlum2
Hon är alkoholist
Hehe nej det stämmer inte , dessutom som alla vet kan man inte lita på en nykterist

Jämför med Ulf kristersson som uppenbart är nykterist skulle du lita på han? Nej eller hur det är nåt falskt med nykterister

Magdalena är nya statsministern så man kan sova lugnt på nätterna
Citera
2021-09-29, 22:59
  #132
Medlem
Hon är ju en erfaren ekonom och det kan vara bra för Sverige, men för övrigt är hon ju extremt menlös.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback