Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-09-28, 00:40
  #1
Medlem
Hej alla söta filmisar !!

Så då alltså så här att då jag undrar att om filmen The Faculty handlar om nazism och så. För jag har ju då så att så här analtserat filmem.

I korthet handlar den om en rymdparasit som sprider sig mellan lärare och elever och sen är det bAra nögra elever kvR som bekämpar alienserna.

Men låt mig komma till varför jag tror den handlar om spridandet av det nazistiska giftet som är den nazistiska ideologin.

Parasiterna sprider sig genom att en infekterad placerar sin mun vid en icke infekterad persons öra. Som när man viskar något till en person. Då tänker jag att nazismen sprids i tysthet man basunerar inte ut sina åsikter utan det går från en och en tills alla har blivit smittade.

En gammal lärarinna blir smittad men dör för, som andra smittade lärare konstaterar, hennes kropp var för gammal och skröplig för att kunna härbärgera parasiten. Nazismen dyrkade ungdom, styrka och skönhet. Den gamla lärarinnan får här också representera vishet och erfarenhet då hon är så pass gammal att hon levde under andra världskriget och vet vad nazismen gjort. Så det går inte att förgifta hennes medvetande med det nazistiska giftparasiten. Ytterliggare så dör hon i ett stort duschrum där hon tappar allt sitt hår!!! Karaktärens efternamn är också ett namn som judar har.

I en scen när dom oinfekterade skolungdomarna flyr från skolan får man snabbt se in i ett klassrum där alla infekterade elever lydigt sitter i bänkarna och räcker upp högerarmen som en hitlerhälsning.

I en annan scen säger tönten till baldrotrningen att all populära elever och dom bästa idrottsrna har blivit kallade till skolsköterskan där dom blir infekterade med nazistparasiten för ”om alla populära först blir infekterade kommer alla andra att följa grupptrycket”.

I lektionen när dom har historia vill den infekterade läraren att dom ska skriva ned sina släktträd med den närmaste familjen först och sedan dom som bor närmast. Och då tänker ju jag på dom här nazisriska raslagarna och att nazisterna var noga med att dom fick lov att vara tyskar i två generationer och inga judar för att slippa gasmördas.

Så då alltså undrar jag ju då om The Daculty är en film som handlar om den nazistiska ideolin som en smittsam hjärnparasit och det skulle vara roligt att höra om nån annan har gjort samma tolkning eller har en annan tolkning på filmen The Faculty.
__________________
Senast redigerad av IH8Juice 2021-09-28 kl. 00:43.
Citera
2021-09-28, 04:25
  #2
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IH8Juice
Ytterliggare så skulle vara roligt att höra om nån annan har gjort samma tolkning eller har en annan tolkning på filmen The Faculty.


En vanlig uppenbar tolkning är att den är positiv till tonårsrevolt, det coola knarket visar sig döda onda facistiska lärare. En punk attityd, ner med systemet som gör alla till lydiga robotar... Låten "we don't need no education" spelas, även "stay young"
Tror inte det är mer än så... En film som ska tilltala rebelliska ungdomar var väl målpubliken.
Skön 90tals stämning..
__________________
Senast redigerad av MENTgu 2021-09-28 kl. 04:36.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback