Citat:
Ursprungligen postat av
Konrad
Bara det att hon tänker besöka industriorter är ett ganska sensationellt uttalande för att komma från en politiker, från vilket parti det än månde vara, nu år 2021. Sedan får vi väl se om hon har nog med kunskap och stöd inom partiet för att tillföra dessa näringssektorer något väsentligt.
Hon lär vilja förstatliga företagen. Eller åtminstone förbjuda innovationer och förbättringar. (Genom att förbjuda vinst).
Oklart till vilka kunder som svenska industriföretag skulle sälja till då.
Trabanten var ju inte direkt någon exportframgång.
Citat:
Ursprungligen postat av
Konrad
Svensk politik har under de senaste decennierna i stort sett gått ut på att straffbeskatta de produktiva sektorerna och dela ut dessa pengar till rent kontraproduktiv verksamhet. Det är en lång bit kvar innan vi är framme vid en fullständig tillnyktring men ett litet friskhetstecken att någon i alla fall gör ett försök.
Det fetade stämmer inte. Alliansen sänkte kapitalbeskattningen. Och det är en stor del av förklaringen till att Sverige haft blend högst tillväxt i EU efter 2006.
För att någon skall avstå konsumtion och investera i arbete med innovationer och förbättringar måste det finnas incitament i form av vinst om man lyckas. V vill förbjuda det incitamentet Och då blir det inga innovationer eller förbättringar.