Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-11-25, 10:08
  #97
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stycket
Du frågade var man fick de 7 synderna ifrån gällande länderna de kopplades till. Då menar jag att det ser man ju tydligt själv. Att tex usa tar priset i frosseri. Även i de andra länderna inser man ju själv som tex den konflikt rädda svensken. Som leder till lättja. Som faktiskt inte är ett rykte utan bakomliggande begrundad anledning.
Nej det har du fått av en sjuk bok som kallas getherdens guide till galaxen. Dessutom finns högst andel av feta i Egypten, slutligen av dessa s.k synder är flera helt normala mänskliga reaktioner som vrede och lust t ex
Citera
2021-11-25, 11:49
  #98
Medlem
LedBellys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Ja delvis är det så. Om vi nu talar om det ursprungliga Illuminati som grundades av Adam Weishaupt på 1700-talet så finns det ju dokumenterat.
Sedan förbjöds Illuminati i alla länder eftersom kungarna såg dem som ett hot.
Men de gick under jord och infiltrerade bland annat Frimureriet.
USA är ett land som mer eller mindre grundades av frimurare och om vi skall leta efter symboler så finns det ju 1000 gånger mer i USA än i Sverige. Hela Washington DC är ju som ett Frimurarmonument
Nja, illuminati infilterade, eller försökte iallafall infiltrera frimurarna först , sen blev dom utkastade och i samma veva bannlysta av de flesta regeringarna i Europa.
Illuminati dog ut lika fort som dom föddes.
Interna stridigheter bidrog även i hög grad till deras förfall.
Citera
2021-11-25, 11:59
  #99
Medlem
LedBellys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OsloRbastFTrest
Stockholm är självklart inte "huvudstaden," men Stockholm och Sverige är faktiskt ganska högt uppe på olika sätt ja. Det är ju "svenska riten" som praktiseras av frimureriet i hela Skandinavien om jag inte misminnas, eller iaf i både Sverige och Norge, kommer inte ihåg om Danmark också gör det. Svenska riten har förövrigt 13 grader, ett av dom centrala "illuminati-tall" ved sidan av 33.

Stockholm och Sverige är, igen, inte huvudstad - - men fortfarande viktigare än dom flesta anar, typ.

Ett rykten jag snappade upp for flera år sedan var att ett heligt objekt - ett "powerobjekt" av samma typ som spjutet som spiddade Jesus, i största hemlighet uppbevarades i Sverige i ganska långa tider. Detta är självklart ganska hush-hush grejjer och går over i det okkulta... Men jag tror möjligens det inte är i Sverige längre, dock blev det dold där i decennier efter vad jag förstod. Jag vet inte precis vicket objekt detta var, bara att det var ett mycket speciellt ett som dom måtte dölja och Sverige passade länge, men inte evigt.

"Källa": intresserad av både konspirationer och frimureriet sedan före år 2000 och har gått opp till graden över 3dje grad - märkesmästarmurare (MMM), själva. Har även lest endel faktiska frimureriböcker (en gång laddade jag ned flera tusen frimurer-PDFs) och information så måste säga jag ligger lite över "hobbykonspirationsteoretikern" i kunskap. Har läst himla mycket om illuminati, bilderberger, FN, WEF, Fabian society, det okkulta och mera, mycket mera, också. Har lite grepp om nästan ALT inom dessa tema, även saker som mormonerna, Jehovas vitner, jesuiterna, altså jag har läst om ALT(!) som berör dessa tema - i åratal!
13 grader? Jo tjena...
Som mmm borde du ha bättre koll, men jag gissar att du är en av dom som gick med och hoppades innerligt att du skulle få ett gratis Amex black bara du var tillräckligt intresserad?
Sen blev du så besviken när det inte var så.
Citera
2021-11-25, 13:35
  #100
Medlem
OsloRbastFTrests avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LedBelly
13 grader? Jo tjena...
Som mmm borde du ha bättre koll, men jag gissar att du är en av dom som gick med och hoppades innerligt att du skulle få ett gratis Amex black bara du var tillräckligt intresserad?
Sen blev du så besviken när det inte var så.

Er kung har den 13nde graden, det sägs ofta att det bara är 10 grader som "vanliga" bröder kan uppnå, men det är igentligen 2 till. Och igen, den 13nde graden tillhör kungen.

Tror nog du behöver bättre koll.

När dom skriver antingen 10 eller 12 grader, så är det bara det officiella utad, för att 10nde graden sägs vara det högsta "vanliga" kan få.

Det eksisterar ju också grader och utmärkelser som närast är reserverade för adliga och kungliga.
Citera
2021-11-25, 15:24
  #101
Medlem
Sverige har ju suttit i klorna på dom sedan 1500-talet, då Vasa lånade pengar av "handelsmännen" i Holland.
Intressant lista på länder och deras roll i det hela, aldrig sett förr.
Citera
2021-11-25, 15:35
  #102
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LedBelly
Nja, illuminati infilterade, eller försökte iallafall infiltrera frimurarna först , sen blev dom utkastade och i samma veva bannlysta av de flesta regeringarna i Europa.
Illuminati dog ut lika fort som dom föddes.
Interna stridigheter bidrog även i hög grad till deras förfall.

Märkligt att Illuminati försvann lika fort som dom skapades eftersom att dom så sent som för ett par år sedan varit aktiva med att rekrytera.
Jag har själv varit nära att gå med som frimurare, men då en vän till mig fick veta det så drog jag mig ur då han är frimurare och kommer från en familj som varit frimurare i flera generationer. Han är en till utseendet spinkig datornörd och väldigt snäll, en sådan där person som aldrig skulle skada en fluga. När han varnade mig fick han ett väldigt obehagligt mörker i sina ögon, något "sinister" som jag aldrig sett hos honom tidigare. Han underströk tydligt att han blev introduserad som barn och inte kan ta sig ut, han var fast. Att det inte var som jag trodde och att jag gjorde klokast i att bara glömma bort idén om att gå med då det var bäst för mig.
Det fick mig att förstå att det förmodligen pågår en del skumma grejer inom frimurarna, I alla fall högre up i hierarkin.
Min frus vän var frimurare, han tog livet av sig för att rädda sin familj bort från dom då han inte kunde ta sig ur.
Det visade mig också att något sjukt pågår, när en fullt frisk människor tar sitt liv för att komma bort ett sällskap.
Det enda jag kan fråga mig är: vad var det som var så hemskt, att ta sitt egna liv för att hålla sin familj borta är den enda lösningen?
Detta har givetvis ingenting med Illuminati att göra, utan avser endast mina egna erfarenheter med att något form av mörker pågår inom frimurarna fortfarande.

Däremot är min svåger musiker och har släppt låtar som alla i Sverige känner till. Han har vid flera tillfällen försökt bli värvad till Illuminati då många inom nöjesindustrin är med där. Han tror själv inte på konspirationsteoretiker gällande detta och har avfärdat teorierna om satanister i Hollywood. Men han svär på att minst 2st svenska världskändisar har försökt värva med honom (jag har sett bilder när han umgås med dom, så jag vet att han träffat dom). Han är av naturen en ärlig människa och han har inget att tjäna på att ljuga annat än att spä på konspirationsteorier som han själv inte tror på, vilket för mig inte är skäl nog att ljuga.
Självklart är det bara hans ord, men det i kombination med mina egna erfarenheter med frimurarna samt konspirationsteorier om Illuminati så avfärdar jag ingenting för lättsamt.
Illuminati är kanske inte samma Illuminati som grundades på 1700-talet, men dom existerar utan tvekan än idag, om än inarbetade i andra organisationer och föreningar.

Varför ska ni tro på mig? Gör det eller gör det inte, jag är bara en främling på nätet så jag skiter I vilket. Min inställning kommer inte att förändras oavsett vad folk tror om det jag skriver.
Jag vet att majoriteten av alla konspirationsteorier är bullshit, men det går inte att förneka att det finns en gnutta sanning i det heller.
Citera
2021-11-25, 16:12
  #103
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Det var inte godtyckligt. Att Bernadotte sattes på Sveriges tron var ju på grund av ett storpolitiskt spel under napoleonkrigen. Man kan nästan säga att Sverige blev ett lydrike under Frankrike.
Det var också så att Bernadotte var väldigt förmögen och betalade av en del på den svenska statsskulden. Sverige fick också ön S:t Barts i Västindien på köpet.

jo, jag vet, men om vi ska vara helt krassa: är det tillräckligt för att sätta en främmande ätt på landets arvstron? det är ett framtidsåtagande att tillsätta kung, och att istället hitta överlevare från någon av de tidigare ätterna hade garanterat inte varit omöjligt. fan, jag hade hellre accepterat någon framstående militär greve som kung än en importerad sådan, men det är bara jag.
Citera
2021-11-25, 21:23
  #104
Medlem
madtops avatar
En ohygglig massa OT raderat.
Tråden handlar om att "Sverige är Illuminatis center".
Tråden handlar inte om vilket utbildning användare har, Alex Jones eller vad en konspiration är.

/Moderator
Citera
2021-11-25, 22:54
  #105
Medlem
LedBellys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OsloRbastFTrest
Er kung har den 13nde graden, det sägs ofta att det bara är 10 grader som "vanliga" bröder kan uppnå, men det är igentligen 2 till. Och igen, den 13nde graden tillhör kungen.

Tror nog du behöver bättre koll.

När dom skriver antingen 10 eller 12 grader, så är det bara det officiella utad, för att 10nde graden sägs vara det högsta "vanliga" kan få.

Det eksisterar ju också grader och utmärkelser som närast är reserverade för adliga och kungliga.
Du blandar och ger hejvilt.
Sfmo har 10 grader, plus en extra utmärkelse, riddare och kommendör med röda korset. Den kallas populärt grad 11, men är alltså inte en i egentlig mening.
Sen finns det en utmärkelse som inte är frimurerisk, men tilldelas utmärkande frimurare, Riddare av Carl XII:s orden.
Kungen är endast beskyddare av orden, och struntar högaktligen i dess interna affärer.
Så, nej, det är du som har noll koll.
Sluta läsa konspirationsteorier...
Citera
2021-11-26, 09:59
  #106
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av oboybrunn
Jag har själv varit nära att gå med som frimurare, men då en vän till mig fick veta det så drog jag mig ur då han är frimurare och kommer från en familj som varit frimurare i flera generationer. Han är en till utseendet spinkig datornörd och väldigt snäll, en sådan där person som aldrig skulle skada en fluga. När han varnade mig fick han ett väldigt obehagligt mörker i sina ögon, något "sinister" som jag aldrig sett hos honom tidigare. Han underströk tydligt att han blev introduserad som barn och inte kan ta sig ut, han var fast. Att det inte var som jag trodde och att jag gjorde klokast i att bara glömma bort idén om att gå med då det var bäst för mig.
Det fick mig att förstå att det förmodligen pågår en del skumma grejer inom frimurarna, I alla fall högre up i hierarkin. Min frus vän var frimurare, han tog livet av sig för att rädda sin familj bort från dom då han inte kunde ta sig ur.
Det här är en spännande saga som dock inte har något med verkligheten att göra. Självklart går det att lämna frimureriet, jag känner ett stort antal som har gjort det och det är inget dramatiskt med det. Jag var själv inte medlem mellan ca 2006 och 2010, och ombads att skriva i tidningen Frimuraren om hur det var att lämna - och att komma tillbaka. Se s. 57 på https://issuu.com/svenskafrimurareor..._nummer_3_2011. Det är också lätt att vederlägga att det är så, därför att Svenska Frimurare Ordens matrikel finns tillgänglig på landets större bibliotek: tittar man lite longitudinellt (över en serie av år) så kommer man att upptäcka att av 15 000 medlemmar så tillkommer varje år ca 1 500 och varje år utgår 1 500 personer, delvis av naturliga orsaker som att personer gått bort, men också för att ett antal bröder lämnar orden. Läser man ett antal nummer av Frimuraren (ex. via issuu ovan), så återkommer frågan om hur man ska försöka möta de bröder som inte känner sig hemma och möta dem innan de lämnar. Och att det ska vara möjligt att lämna orden är också modernt och rationellt: det finns ingen anledning att hålla kvar och administrera flera tusen personuppgifter på folk som inte vill vara med och som de facto inte deltar. Det är mer effektivt/kostnadseffektivt att bara administrera de som verkligen vill vara med.

Citat:
Däremot är min svåger musiker och har släppt låtar som alla i Sverige känner till. Han har vid flera tillfällen försökt bli värvad till Illuminati då många inom nöjesindustrin är med där. Han tror själv inte på konspirationsteoretiker gällande detta och har avfärdat teorierna om satanister i Hollywood. Men han svär på att minst 2st svenska världskändisar har försökt värva med honom (jag har sett bilder när han umgås med dom, så jag vet att han träffat dom). Han är av naturen en ärlig människa och han har inget att tjäna på att ljuga annat än att spä på konspirationsteorier som han själv inte tror på, vilket för mig inte är skäl nog att ljuga.
Självklart är det bara hans ord, men det i kombination med mina egna erfarenheter med frimurarna samt konspirationsteorier om Illuminati så avfärdar jag ingenting för lättsamt.
Illuminati är kanske inte samma Illuminati som grundades på 1700-talet, men dom existerar utan tvekan än idag, om än inarbetade i andra organisationer och föreningar.
Om den första delen inte är mer än en vacker saga, så får var och en bedöma trovärdigheten i ovanstående.
Citera
2021-11-26, 10:18
  #107
Medlem
LedBellys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oboybrunn
Märkligt att Illuminati försvann lika fort som dom skapades eftersom att dom så sent som för ett par år sedan varit aktiva med att rekrytera.
Kod:
Det faller på sin orimlighet, illuminati finns inte kvar. punkt. slut. Däremot finns det en massa vidskepliga afrikaner som tror på trolldom som blandar ihop frimurare och illuminati. Kanske var en sån som ville ha pengar av dig? 
Jag har själv varit nära att gå med som frimurare, men då en vän till mig fick veta det så drog jag mig ur då han är frimurare och kommer från en familj som varit frimurare i flera generationer.
Kod:
Han var frimurare säger du, och blev introducerad som barn. Det påståendet tar jag med stor skopa salt, ingen i Sverige eller norden ör den delen blir med i barna-ålder. Så, kredibiliteten minskar...
Vad sa du till dom som frågade dig om du ville bli frimurare när du sa att du inte ville vara med?
Han är en till utseendet spinkig datornörd och väldigt snäll, en sådan där person som aldrig skulle skada en fluga. När han varnade mig fick han ett väldigt obehagligt mörker i sina ögon, något "sinister" som jag aldrig sett hos honom tidigare. Han underströk tydligt att han blev introduserad som barn och inte kan ta sig ut, han var fast. Att det inte var som jag trodde och att jag gjorde klokast i att bara glömma bort idén om att gå med då det var bäst för mig.
Kod:
Min magkänsla säger mig att din kompis heter Mollgan?
Det fick mig att förstå att det förmodligen pågår en del skumma grejer inom frimurarna, I alla fall högre up i hierarkin.
Min frus vän var frimurare, han tog livet av sig för att rädda sin familj bort från dom då han inte kunde ta sig ur.
Det visade mig också att något sjukt pågår, när en fullt frisk människor tar sitt liv för att komma bort ett sällskap.
Det enda jag kan fråga mig är: vad var det som var så hemskt, att ta sitt egna liv för att hålla sin familj borta är den enda lösningen?
Kod:
Nämen precis, det är bara att strunta i att betala medlemsavgiften så blir du utesluten, din frus kompis är kanske påhittad också?
Detta har givetvis ingenting med Illuminati att göra, utan avser endast mina egna erfarenheter med att något form av mörker pågår inom frimurarna fortfarande.
Kod:
Nej, verkligen inte, hittills har du rapat ur dig samma skräp som konspirationsteoretiker gärna vill tro på, men som totalt saknar substans.

Däremot är min svåger musiker och har släppt låtar som alla i Sverige känner till. Han har vid flera tillfällen försökt bli värvad till Illuminati då många inom nöjesindustrin är med där. Han tror själv inte på konspirationsteoretiker gällande detta och har avfärdat teorierna om satanister i Hollywood. Men han svär på att minst 2st svenska världskändisar har försökt värva med honom (jag har sett bilder när han umgås med dom, så jag vet att han träffat dom). Han är av naturen en ärlig människa och han har inget att tjäna på att ljuga annat än att spä på konspirationsteorier som han själv inte tror på, vilket för mig inte är skäl nog att ljuga.
Kod:
Ah, låt mig gissa, han är gangsterrappare och gillar att peka med vapen i sina tiktok-videos?
Självklart är det bara hans ord, men det i kombination med mina egna erfarenheter med frimurarna samt konspirationsteorier om Illuminati så avfärdar jag ingenting för lättsamt.
Illuminati är kanske inte samma Illuminati som grundades på 1700-talet, men dom existerar utan tvekan än idag, om än inarbetade i andra organisationer och föreningar.
Kod:
Det påståendet är nog det enda som innehåller en smula självkritik.
Om man ska skapa en superhemlig organisation som ska ta över världen i modern tid så ska man nog inte döpa den till illuminati för att gå under radarn.

Varför ska ni tro på mig? Gör det eller gör det inte, jag är bara en främling på nätet så jag skiter I vilket. Min inställning kommer inte att förändras oavsett vad folk tror om det jag skriver.
Jag vet att majoriteten av alla konspirationsteorier är bullshit, men det går inte att förneka att det finns en gnutta sanning i det heller.

Nej, jag tror inte på nånting av det du skrivit, gaslightning i sitt esse liksom.
Allt du kommer med är i stort sett samma sörja som man hittar på höger-extrema siter och fora.
Citera
2021-11-26, 10:32
  #108
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Det var inte godtyckligt. Att Bernadotte sattes på Sveriges tron var ju på grund av ett storpolitiskt spel under napoleonkrigen. Man kan nästan säga att Sverige blev ett lydrike under Frankrike.
Det var också så att Bernadotte var väldigt förmögen och betalade av en del på den svenska statsskulden. Sverige fick också ön S:t Barts i Västindien på köpet.
Nej, man kan inte säga att Sverige blev ett lydrike. När fursten av Ponte Corvo fick frågan från Sverige om att bli svensk kung, så hade han redan börjat tappa Napoleons gunst. En av de första åtgärderna han gjorde var att förvissa Ryssland om att Sverige inte önskade krig mot Ryssland - Sverige inte var en del av Napoleons ryska fälttåg 1812. En stor del av Karl XIV Johans förmögenhet gick åt till att betala den svenska statsskulden. Om en person gör en ekonomisk investering av den magnituden, så är det väl rätt självklart att han vill att det ska gå bra för sin investering.

Citat:
Ursprungligen postat av nomen.nescio5
jo, jag vet, men om vi ska vara helt krassa: är det tillräckligt för att sätta en främmande ätt på landets arvstron? det är ett framtidsåtagande att tillsätta kung, och att istället hitta överlevare från någon av de tidigare ätterna hade garanterat inte varit omöjligt. fan, jag hade hellre accepterat någon framstående militär greve som kung än en importerad sådan, men det är bara jag.
Gustav IV Adolf var siste kungen av Vasaätten. Han fick flera barn: två söner, som inte fick några barn. Den äldsta dottern var prinsessan Sofia av Sverige. Hon gifte sig med Leopold av Baden och fick en son, Fredrik I av Baden, som fick en dotter, Victoria av Baden, som gifte sig med Oscar II och blev mor till Gustav V. Från Gustav V rinner det alltså vasablod i de Bernadotteska ådrorna...
__________________
Senast redigerad av jonar242 2021-11-26 kl. 10:48.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback