Citat:
Ursprungligen postat av
Natalz2
Kan någon nationalekonomiskt kunnig i tråden kommentera lite kring Buffet indikatorn dvs kvoten USA börsvärde/ US GDP som nu ligger på ca 240% och är all time high. Det samlade börsvärdet i USA är således nästan 2,5 gånger högre värderat än det samlade värdet på alla varor och tjänster som produceras i landet.
Är inte denna konkurs i Kina just en sådan händelse som faktiskt har potential att utlösa en krasch liknande den på 1920-talet?
Enorma stimulanser har pumpats ut på marknaden från alla centralbanker under ett antal år.
Det har drivit ned räntorna, låga räntor styr pengar till börserna då man jagar avkastning. Att börsuppgångarna de senaste åren drivits av stimulanser är ingen hemlighet.
Nu är väl knappast Evergrande och dess tillgångar värda noll, att man däremot har en likvidtetsbrist är en annan femma.