Citat:
Ursprungligen postat av
Opaque
Jaså ?

Har någon berättat för dig att alla serverhallar, med extremt slimmad servicepersonal, har strypt strömmen nedströms för nya
riktiga företagsetableringar ? Det är en
serverhall för bövelen. Ett sätt att parkera strömslukande schabrack i länder som just har lockpriser på energi.
Dom har inte strypt någon ström. Står vem som helst fritt att etablera sig i SE1 och SE2.
Sedan kommer mängder av havsbaserad vindkraft till SE3 och SE4. Transmissionen mellan SE2 och SE3 kanske blir underutnyttjad.
Citat:
Ursprungligen postat av
Opaque
Hur många jobb har It-Hallarna skapat ? Jag vill höra från dig.
Vad har det med något att göra?
Om det är få anställda så är det något positivt. Då har dom lyckats vara effektiva.
Om du vill anställa många kan du ju starta ett företag som avverkar skog där folk får jobba med yxa och bågsåg. Blir inte så hög lön till dom dock.
Citat:
Ursprungligen postat av
Opaque
Sedan ska vi göra en överslagsberäkning i hur många jobb 1,5 kärnkraftverk kan locka industriell spetskompetens till Sverige, och inte bara några hundra vaktmästarjobb och lågkvalificerade tekniker som byter ut standardkomponenter I Google,Facebook och Amazon´s datorhallar i Sverige.
Driftspersonalen i kärnkraftverken är i paritet med de som jobbar i serverhallarna.
En del av de som jobbar i serverhallarna får jobba med att förbättra kyllösningarna tillsammans med de ledande i världen på Google, FB, Amazon.
Det har stor betydelse om Svenne vill starta Svennes Cloud och vill kunna rekrytera personal.
Citat:
Ursprungligen postat av
Opaque
Northvolt som håller på att bygga Fabrik i Skellefteå, ska få 3000 anställda. Det är Riktiga jobb. En av Sveriges riktigt stora stora industriprojekt på 2010. talet. Samma företag nekades etableringstillstånd i två västsvenska kommuner p.g.a. elbrist, och det var distributionscentraler.
Riktiga jobb?
Är detta samma svammel som de som yrar om "riktiga pengar". Är riktiga jobb samma som de som monterar iPhones i Kina.
Vad är det för riktigt med fabriksjobben i Skellefteå?
Det är ju bara ordinär produktion. (Möjligen med undantag för de som står för kvalitetssäkring).
De i Västerås är däremot mer kunniga. Men då är det inte produktion längre.