Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2021-09-10, 16:22
  #1
Medlem
COV-NL63s avatar
Då är det dags för Zapad-21 en övning som förekommer vart fjärde år. I är kommer den initiala verksamheten att bestå av ett angrepp mot det fiktiva landet Belarus från de fiktiva länderna i Baltikum och Polen som efter det slås tillbaka av det fiktiva Ryssland. Enligt ryska uppgifter är det 200 000 personer (eller är det bara man?) inblandade i denna penningslukande symbolaktivitet som äger rum 9 - 16 september https://smartpress.by/news/12352/

Med så många inblandade kommer det givetvis att hända oplanerade incidenter och det är ett fasligt sjå att undersöka om det verkligen var oprofessionella olyckshändelser i övningsprotokollet eller om det var planerat och i så fall vad det betyder.

Här http://jagarchefen.blogspot.com/2021...apad-2021.html finns en bakgrund till förköret som startade i augusti.

Här också en bra bakgrundsartikel https://warontherocks.com/2021/09/za...tary-exercise/

Dessutom rekommenderas denna 50 min presentation av Chatham House https://www.chathamhouse.org/events/...itary-exercise

Rochard Consulting kommer också att löpande kommentera på sin blog. https://rochan-consulting.com/blog/

Vi får se vad som händer på Östersjön de närmaste dagarna.
Citera
2021-09-10, 16:38
  #2
Medlem
Phantom042s avatar
Mycket gammalt skrot som ska ut och luftas. Kan tänka mig att vi kommer känna lukten i Sverige när ryska flottan ska ut med sina rykande fartyg.
Citera
2021-09-11, 10:38
  #3
Medlem
COV-NL63s avatar
https://twitter.com/balticjam har info om en del flygoperationer.

Med kort varsel har Ryssland stängt delar av Barents hav vilket påverkat fisket https://thebarentsobserver.com/en/se...sian-war-games
Citera
2021-09-11, 11:23
  #4
Medlem
COV-NL63s avatar
Franak Viačorka Senior Advisor to Sviatlana Tsikhanouskaya

Citat:
Belarusian-Russian military exercise Zapad-2021 starts today. Usually, they work out provocative anti-Western scenarios. In 2009,I participated in "Zapad" when I served in Belarus Air defense. It was messy when Russians came. Our 'scenario" ended with us dropping a bomb on Warsaw

https://twitter.com/franakviacorka/s...03184884322309
Citera
2021-09-11, 11:59
  #5
Medlem
COV-NL63s avatar
Ovanstående om bombning av Warszawa påminner om vad som hände 9 september 1939 och vad Molotov sa: https://twitter.com/DarthPutinKGB/st...60384708190209
ränderna verkar inte gå ur.
Citera
2021-09-12, 07:46
  #6
Medlem
COV-NL63s avatar
En sammanfattning av första dagens övning av Michael Kofman

https://russianmilitaryanalysis.word...-september-10/
Citera
2021-09-13, 15:07
  #7
Medlem
COV-NL63s avatar
För att minska sannolikheten att den ryska övningen spiller över i skarpa aktiviteter mot grannländerna hålls ett antal mindre övningar även på vår sida. I Sverige är det tre övningar. https://cornucopia.cornubot.se/2021/...vning-mot.html
Citera
2021-09-13, 21:17
  #8
Medlem
Jävlar Ryssland med sitt utåldriga och värdelösa materiel ska ut o fäktas. Jävligt överskattat land rent militärt.
Citera
2021-09-13, 21:29
  #9
Moderator
vfs avatar
Tydligen har dom b.l.a luftlandsatt trupp i bataljons-storlek nattetid, inklusive stridsfordon.
Men det är så klart gjort i redan tagen terräng.
Citera
2021-09-13, 21:56
  #10
Medlem
HEDP502s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av COV-NL63
För att minska sannolikheten att den ryska övningen spiller över i skarpa aktiviteter mot grannländerna hålls ett antal mindre övningar även på vår sida. I Sverige är det tre övningar. https://cornucopia.cornubot.se/2021/...vning-mot.html
- Northern Coast på Östersjön (13 nationer, 30 fartyg, 2 000 man).
- Joint Protector 21 i Älvdalen med JEF (700 man i en multinationell stab)
- Archipelago Endeavor i skärgården med USMC (350 man, varav ett hundratal amerikanska marinkårssoldater)
Att detta planerats för att tidsmässigt synka med Zapad-21 är givetvis ingen slump.
• Snubbeltrådspolitik som kan verka avtändande gentemot varje rysk befälhavare på kort sikt.
Kostnadseffektivt. Politiskt klokt. Och det är mycket bra att vi övar med våra kompisar.

• Däremot fungerar det ju inte långsiktigt. Vi ses (med rätta) av fienden som NATO-allierad...

• ...men vi får inte det yttersta skyddet av våra samarbetspartners genom artikel 5, eftersom en feg kader av politiker fortsätter att hävda att ”alliansfriheten tjänar oss väl”.

• Ingen som sett Gripen flyga eskort till B-1 Lancer, B-52-bombare som övar minfällning eller CV-22 med US Special Forces, kan se oss som alliansfria.

• I min bok är (de utmärkta) samarbetsavtalen med Finland en mjuk introduktion till att ingå i en västlig försvarsallians. Att vänja en (huvudsakligen) socialdemokratisk trögflytande massa av politiker vid vilket lag vi historiskt sett alltid tillhört.

• Det är bara ett förbannat mysterium att man inte har ryggrad nog att sätta underskrifterna på papper.
Citera
2021-09-13, 21:57
  #11
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av v.giroux
Jävlar Ryssland med sitt utåldriga och värdelösa materiel ska ut o fäktas. Jävligt överskattat land rent militärt.

Citat:
Ursprungligen postat av vf
Tydligen har dom b.l.a luftlandsatt trupp i bataljons-storlek nattetid, inklusive stridsfordon.
Men det är så klart gjort i redan tagen terräng.

Är detta möjligt med den uråldriga och värdelösa materiel som Ryssland har?

Och det är klart att det är i redan tagen terräng då det är övning
Citera
2021-09-13, 22:00
  #12
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av temptedmania
Är detta möjligt med den uråldriga och värdelösa materiel som Ryssland har?

Och det är klart att det är i redan tagen terräng då det är övning

Vad menar du? Det är inte svårt att fälla manskap eller fordon från en Hercules. Det klarar Sverige också av. Det är klart att Ryssland i vissa små fall har modern utrustning - precis som Sverige har på vissa förban och SOG men i det stora hela är tillståndet på rysk militär väldigt svag. Ekonomin har länge varit svag och hur många hangarfartyg eller moderna ubåtar har man i jämfört med, låt oss säga USA?
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback