Citat:
Ursprungligen postat av
Ormen Långe
Jag skulle säga att Malta f.f.a. påverkade invasionen av Italien. Dels genom de förluster av fartyg och flygplan som blev en konsekvens av att britterna höll Malta, men också att västmakterna, kanske hade tvingats befria Malta innan de gick mot Sicilien, om Malta hade fallit. Måhända hade axelmakterna även försökt sig på en evakuering av Nordafrika, om de hade haft kontrollen över Malta (och haft stridsflyg baserat där).
Jag finner det väldigt oförklarligt varför Italien inte hade Malta som ett prioriterat och planerat mål när de bestämde sig för att gå med i kriget.
Det är ju vid just krigsförklaringen, och dagarna efter, som man har den bästa förutsättningen för att storma och överraska sin fiende, och Malta var relativt svagt försvarat, och den brittiska Medelhavsflottan relativt oförberett, vid det Italienska inträdet i kriget.
Visst var krigsförklaringen ett väldigt drastiskt drag av Mussolini, men även om Italien var oförberett, så är det för mig fortfarande väldigt ofattbart att krigsmakten inte hade några som helst planer som låg färdiga på hyllan att anfalla Malta. Mussolini beskrev ju själv sin avsky och åtrå för både Korsika, Tunisien och Malta. Att de formade ett fängelse runt Italien.
Italien la även direkt en offensiv plan mot de brittiska hållningarna i Egypten, så varför denna ignorering mot det brittiska Malta?
Istället gav man sig på ett äventyr mot Grekland...