Citat:
Ursprungligen postat av
secretupgrade
Nu var det inte bara med hänvisning till sin flickvän, utan med hänvisning till åldersskillnaden, han nobbade henne.
Om Hanifs utsaga stämmer att han kan visa på att det var han som påtalade för henne hur olämpligt detta var, så är det ett bevis som styrker hans version men försvagar hennes.
Precis som om en kille skickar kukbilder till en tjej, och hon svarar med ”jävla äckel”, så är en sådan chattlogg ett bevis som pekar mot att hon inte hade efterfrågat sådana bilder.
Om det är så att HB efterfrågat nakenbilder så är det inte ett OK beteende - där tror jag vi är överens. Men det behöver inte betyda att hon, i det läget, bildligt och bokstavligt talat blockar honom.
Inga jämförelser i övrigt men om en kvinna påstår att hon under en relation med ett kille blev sexuellt utnyttjad, men det är mannen som slutligen lämnar henne, så skulle jag inte säga att det är något som talar för mannens version.
Nej, jag tycker faktiskt inte att det styrker att HB inte efterfrågat sådana bilder, för att han kan visa att han sagt till henne att en relation dem emellan är olämplig.