Citat:
Ursprungligen postat av
Kraftkarl
Så bakverk är bättre med tomma kalorier och obefintliga näringsämnen? Så man skadar inte sin kropp om man konsumerar hans produkter? Sen är det verkligen inte 25% köttmängd i falukorv.
Godsaker ska ju ätas med måtta. Men nog är det bättre att äta ett bakverk bakat på riktiga ingredienser än ett 4-pack munkar från ICA vars undermåliga ingredienser hålls ihop av e-ämnen.
Det är också bättre för närmiljö och Jorden om man väljer råvaror som odlas och hanteras respektfullt. Inte antibiotikafyllda djur, stråförkortande medel och monokultur på åkermarken osv.
Det är det som är hans budskap och nog något han kommer dyka upp med i lämplig kanal. Kan verkligen tänka mig att han har något tv-program på g.
Sen är frågan hur han ska ta striden på riktigt i tv-kanaler vars reklam ofta betalas av hans fiender.