Citat:
Ursprungligen postat av
Julskinkato
Det norska programmet "hjernevask" var väldigt bra och hade ett avsnitt om ett fenomen. Det visar sig att ju mer "jämställt" ett land är, som Sverige frånsett hucklena, ju mindre intresserade var kvinnor av naturvetenskap och teknologi.
Det var seriös forskning som visade på detta negativa samband globalt sett.
Anledningen är enligt mig, att könen alltid har behov av att skilja ut sig. Även hbtqfeminazis. De är egentligen extremt feminina i sina tankegångar. Vilket motsäger deras uttalade ståndpunkt, men sådan logisk inkoherens är ju aldrig ett problem inom vänstern.
Så, de jämställdhetsivrande kvinnorna i Sverige hatar SD för att framstå som kvinnliga, inte av någon logik. Kommer det feministiska män så blir de ratade för en gängkriminell babbe direkt.
Så konstigt hörrudu, att inte kvinnor "skiljer ut sig" lite mer via att bli hemmafruar, slutar bry sig om politik eller att läsa på högskolor.
"Jämställhetsivrande" kvinnor som ofta dessutom är antirasister avskyr självfallet SD, för SD driver inte deras politk, eller deras frågor.
SD är fortsatt ett enfrågeparti, vars enda fråga handlar om att köra ut alla invandrare, totalt ointressant för de allra flesta kvinnor, men gillas av yngre män, gärna de lite mer pantade grabbarna.
Tycker du mer borde fråga dig varför yngre män faller för den skiten.