Citat:
Ursprungligen postat av
Tandan
Det hade ändå varit så enkelt för en gud att visa sig, ändå gör den inte det. Eller kommunicera tydligt med en. Och samtidigt kräver den att man skall tro. Det hela är bortom bisarrt. Varför i hela friden tro på något som man personligen inte har minsta direkta otvetydiga erfarenhet av?
Gud är en förtärande eld, så du utmanar honom med detta. Du provocerar honom att komma och kasta dig till helvetet som den syndare du är (tro inte att du är bättre än andra!), när du kräver att han ska visa sig.
Beläggställe Hebr 12:29:
Ty vår Gud är en förtärande eld.
Kommunicerat tydligt har han gjort i Bibeln.
När han en dag kommer och visar sig är det för sent för dig att söka honom där han möter med sin förlåtande nåd.
Beläggställe Hebr 1:1-3:
Sedan Gud i forna tider många gånger och på många sätt hade talat till fäderna genom profeterna, har han nu i den sista tiden talat till oss genom sin Son. Honom har han insatt till att ärva allting, och genom honom har han också skapat världen. Sonen utstrålar Guds härlighet och uppenbarar hans väsen och uppehåller allt genom sitt mäktiga ord. Och sedan han utfört en rening från synderna, sitter han nu på Majestätets högra sida i höjden.