Haha hoppas hon har lekstuga med herrarna med tanke på alla kommentarer här. What's The point? Det är ni som gör en grej av det hela. Låt människan får vara den han är. Eller bryr ni er så jävla mycket om division 1 handboll?
Hon. Det är inte en han. Det är en hon. Hon kommer aldrig bli en han.
Rätta mig om jag har fel (eller om det redan har nämnts), men är (var?) det inte så att det egentligen bara finns handboll (där alla kön är välkomna, men där så gott som alla är herrar, och de facto blir herrhandboll) och damhandboll?
Åtminstone har det väl varit så inom hockey och fotboll? Att kvinnor (och transpersoner) får tävla inom "herridrotten" eftersom den faktiskt är öppen för alla.
Haha, fan va gött. Har vi nått peak PK nu?
Nä jag tror inte det...
Jag tänker mig att hela regelboken måste skrivas om för att tillgodose kravet på en korrekt värdegrund. Prestationsbaserade meriter måste stå tillbaka för inkvotering av HBTQI-personer, mörkhyade, överviktiga och färgblinda. Men alla lag bör även bära ekologiskt regnbågsfärgade dräkter (könsneutrala) för att manifestera alls lika värde. (Domaren har batiktröja och hijab).
Det kan möjligen bli något förvirrande för spelarna när båda lagen bär likadana dräkter. Men det löser man enkelt genom att låta det ena laget ha t.ex hipsterskägg och sandaler och det andra laget skulle kunna ha becknarväska och fet guldkedja runt halsen för att särskilja lagen. (Låt fantasin flöda här) Matchen inleds med obligatoriskt knäböjande och avkrävande av ett gråtmilt erkännande av sin kollektiva skuld till alla minoritetsgrupper. I halvlek tillhandahålls bönemattor för dom som så önskar.
Linnéa Claesson anställs med omedelbar verkan som ordförande för Svenska handbollförbundet så att det blir lite ordning på torpet.
Handboll kan vara underhållande på mer än ett sätt. Vet hut!!
Vem som helst ska givetvis få spela i ett handbollslag (nu diskuterar vi ju inte damhandboll, som är en underkategori inom handbollen, och där bara vissa får spela). Det enda hindret för personen ifråga vore om hon/han kunde anses va dopad.
__________________
Senast redigerad av PresidentBahama 2021-08-28 kl. 00:28.
Tror att Kärra tar emot henne/honom med öppna armar. Vem hade ens hört talas om laget innan detta? Kanhända får de något sponsoravtal pga. det och några nya åskådare på köpet.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!