Citat:
Ursprungligen postat av
david-taxi
Du köpte LUNA på $4, har du nån gång tagit hem vinst eller bara köpt mer?
Skulle rotera en del av vinsten du fått från LUNA på $4 till andra tokens som FTM och HBAR med mycket större tillväxtpotential. $1000 av LUNA skulle innebära samma värdering som ETH har idag. Det är möjligt men kommer nog ta längre tid än du tror.
LUNA är ett bra projekt men valde FTM istället. Lycka till!

Har inte sålt en enda luna än så länge.
har dock genom mina lån på mina BLUNA på anchor protocol investerat ca 14k ust i andra projekt, tex MCC, MLT, KDA, QRDO, RUNE, VRA, WOO. och såklart mer LUNA.
Grejen med luna är att det inte går att säga att för att luna ska kosta 1000$ på en specifik marknadsvärdering då luna är en "deflation" valuta där det totala antalet lunas blir mindre och mindre varje dag.
Då FÖR ATT SKAPA UST måste LUNA brännas. så därför i teorin är det möjligt att luna kostar 1000$ med inte speciellt mycket mer marknadsvärde än det har idag.
Här kan ni som är intreserade se hur många lunas som bränns varje dag. det är inte speciellt många lunas kvar. och ca 40% är låsta i staking. vilket enligt mig gör luna till en av de starkaste valutorna med en riktig användning i "den riktiga världen" av dem alla.
https://terra.smartstake.io/
Jag tror att luna inom de närmsta åren kommer att bli top 3 krypto. och jag kommer inte sälja luna på MINST 10 år.
KUL med en tråd om TERRA LUNA på flashback. och jag hoppas fler får upp ögonen för denna fantastiska valuta som tar över mer och mer.