Citat:
Ursprungligen postat av
Memnok
Fast feministerna väljer ju för det mesta att bortse från biologin som förklaringsmodell.
Själva grundtanken i feminismen är ju att det borde vara lika utfall mellan män och kvinnor vad gäller makt och pengafördelning. Då har man ju helt bortsett från biologiska skillnader.
Ett fåtal feminister pratar istället om lika förutsättningar, då har man utrymme för biologiska skillnader mellan könen.
ja just, hörredu.
feminister tenderar ju nu inte hålla med om att kvinnor är känslostyrda, så dumma i huvudet av hormoner att de inte kan rösta, arbeta för lön, göra värnplikt, leda landet, sköta pengar eller ha någon som helst rätt bestämma om de ska ha barn eller inte.
Och vet du vad! vetenskapen och praktik är helt på feministerna sida härvidlag.
Grundtanken inom feminism är att könen ska ha lika rättigheter roch möjligheter.
Är omsorgen om barn ett arbete som inte är "normalt" avlönat som alla andra jobb, så är det en rejäl ekonomisk förlustaffär vara den som gör det jobbet och är normen att kvinnan ska göra detta för ååå de stackars små männen klarar ju inte byta blöjor eller vara utan lön, så well...då har vi alltså INTE lika möjligheter i livet.