Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Resultat: Bör kvinnor bli av med rösträtten?
JA!
41,95%
73 röster
NEJ!
58,05%
101 röster
2021-09-04, 20:41
  #2197
Avstängd
Ohshit.Cuntwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ipsi
Nej, att låsa fast henne och kasta henne från balkongen är dina förslag, remember? Ge sina barn en så bra start som möjligt här i livet var mina.

Och det var visst du som röstade för massinvandring av talibaner vid senaste talibanomröstningen om jag inte minns fel. De två gångerna dessförinnan också tror jag mig veta bestämt.

Jag utgår från dina krav på mannen att han ska kontrollera sin kvinna.
Det är också du och inte jag som röstat för massimport av talibaner så du minns fel även där.
Gå tillbaks till spisen nu annars blir det en balkongflygning.
Citera
2021-09-04, 21:14
  #2198
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshit.Cuntwell
Jag utgår från dina krav på mannen att han ska kontrollera sin kvinna.
Det är också du och inte jag som röstat för massimport av talibaner så du minns fel även där.
Gå tillbaks till spisen nu annars blir det en balkongflygning.
Ja precis som jag, du vill kontrollera kvinnor, inte värna några oskyldiga små barn.

Varför är jag inte förvånad att du vill kasta kvinnor från balkonger.
Citera
2021-09-04, 21:17
  #2199
Avstängd
Ohshit.Cuntwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ipsi
Ja precis som jag, du vill kontrollera kvinnor, inte värna några oskyldiga små barn.

Varför är jag inte förvånad att du vill kasta kvinnor från balkonger.

Jag ger dig det du har beställt kvinna, håll käften och ta emot.
Citera
2021-09-04, 21:23
  #2200
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshit.Cuntwell
Jag ger dig det du har beställt kvinna, håll käften och ta emot.
Nä, du går i retur till Afghanistan.
Citera
2021-09-04, 22:31
  #2201
Medlem
MrMarios avatar
Nästa steg för feministerna blir att hävda att jordklotets form bara är en social konstruktion.
Citera
2021-09-05, 04:07
  #2202
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TyrgilScramasax
Du citerade inget och vägrade göra det eftersom det var ”smidigare” och att jag skulle läsa igenom länken och ev hitta nåt som stödde ditt påstående. Om jag skulle hänvisa till det skulle du kunna säga ”det var inte rätt, sök noggrannare”. Vilket gör det helt omöjligt att kunna hitta stöd för DITT påstående.

Du ville inte heller höra när jag förklarade vad som hela den bildade/utbildade världens kunskap bygger på. Dvs den som påstår något visar citat med källan. Inte peka på en bok, en länk eller ett bibliotek och på internet.

Du vägrade komma med nåt citat från din länk. För det var ju ”smidigare att jag letade upp bevis för ditt påstående”.

Du saknar uppenbarligen utbildning för detta är det viktigaste momentet när man skriver examensuppsatser för att visa att man kan vetenskaplig metod.

Men skit i formell utbildning för ett ögonblick. Du saknar uppenbart bildning och allmänt förstånd. Annars hade du snart snappat upp detta om du läst populärvetenskapliga böcker och tidningar.

Har du inte de grundläggande diskussionsreglerna klara för skulle jag behöva stånga mitt huvud blodigt för att du ens ska förstå spelplanen.

Det går liksom inte att spela chack med nån som inte kan reglerna.

Eftersom allt i länken visar vart Amnesty står i abortfrågan, så är det smidigare att du läser hela texten i länken, än att jag citerar hela texten. Men visst, latmask, om du inte vill klicka på länken så kopierar jag hela texten från länken, så får du se där hur Amnesty förhåller sig till abortfrågan.

"Varför måste du stå upp för aborträtten? Här ger vi dig fyra anledningar:

Publicerad: 24 September 2020
1. MÄNNISKOR KOMMER ALLTID BEHÖVA ABORT, ÄVEN OM DET ÄR “OLAGLIGT”
Varje år genomförs omkring 20 miljoner osäkra aborter i världen. I länder där abort är förbjudet kan de som har råd att betala ibland få hjälp att utföra säkra men olagliga aborter. En del åker utomlands för att få abort där det är lagligt. Men de som lever i fattigdom ser sällan någon annan utväg än att göra farliga och olagliga aborter. Många av dem betalar med sitt liv: enligt Världshälsoorganisationen WHO, dör 47 000 kvinnor varje år av detta skäl.

2. DET HANDLAR OM ETT KÖNSBASERAT FÖRTRYCK
Abortförbud och lagstiftning som försvårar abort drabbar kvinnor och flickor och andra som kan bli gravida. Många dör för att de inte vågar söka vård om de får komplikationer efter en osäker abort. I vissa länder riskerar de som gör abort trots att det är förbjudet att dömas till långa fängelsestraff. Det gäller särskilt flickor och kvinnor som lever i fattigdom eller som tillhör andra marginaliserade grupper. Restriktiva abortlagar bakbinder händerna på hälso- och sjukvårdspersonal. Istället för att ha patientens bästa för ögonen måste de följa lagen.

3. ABORTRÄTTEN KAN ALDRIG TAS FÖR GIVEN
Bara under förra året infördes ett nästintill totalförbud i Polen och i Honduras gjordes en grundlagsändring som gör det i princip omöjligt att luckra upp landets totalförbud mot abort i framtiden!

4. DET ÄR EN MÄNNISKORÄTTSFRÅGA
Amnesty anser att rätten till abort är en mänsklig rättighet. Den vilar på flera erkända rättigheter såsom rätten till liv och hälsa, rätten till kroppslig integritet och självbestämmande, rätten till privatliv, rätten att inte diskrimineras eller utsättas för tortyr och annan grym, omänsklig och förnedrande behandling eller bestraffning.

Stater som kriminaliserar och inskränker på rätten till abort har gång efter annan kritiserats av olika FN-kommittéer som övervakar hur länderna lever upp till sina förpliktelser vad gäller mänskliga rättigheter."

Källa: https://www.amnesty.se/aktuellt/fyra...p-abortratten/

"Förbud mot abort leder inte till att färre aborter. Istället ökar de farliga och osäkra aborterna som orsakar tiotusentals dödsfall varje år. Många flickor och kvinnor dör för att de inte vågar söka vård om de får komplikationer efteråt." Källa: https://www.amnesty.se/vara-rattighe...er/srhr/abort/
Citera
2021-09-05, 05:06
  #2203
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av slö
Jag tror din senaste abort orsakt dig lite för stor blodförlust, nästa abort föreslår jag att du genomför kirurgiskt. de är säkrare....

Min senaste abort? Jag tror snarare att det är din senaste abort som orsakat dig järnbrist.
Citera
2021-09-05, 05:10
  #2204
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshit.Cuntwell
Om abort förbjuds i lag så är det ett brott och det var vad vi diskuterade, du påstod då att en lag inte skulle vara preventiv. Du vacklar alltså fram och tillbaka mellan att straff är preventivt för brott men inte just för detta brott, du är en hycklare. Slö har dessutom gett dig källor på att du har fel men du kör strutsmetoden.

Jag har inte vacklat. Det är möjligen du som inte förstår vad det är jag skriver.

Abort är en sak för sig.

Brott en sak för sig. Straff mot brott (såsom mord, våldtäkt, misshandel) kan definitivt ha en avskräckande effekt på folk. Detta har jag hela tiden hävdat, även om du inte tycks ha förstått det.

Men abortförbud avskräcker faktiskt inte kvinnor från att göra abort. En kvinna som känner sig nödgad att göra abort blir inte ens avskräckt av att göra en osäker abort som kan göra att hon mister sitt eget liv. Så ser det ut.

Fattar du bättre nu?
Citera
2021-09-05, 05:13
  #2205
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av slö
Ja, jag har läst studierna som who har tagit sin uppskattning från., jag antar att du inte har gjort det, efetsom du inte citerar eller hänvisar till dem.


Varför är du så glad över att Rebbecka dödades av aborterna du propagerar för, hon var ju bara 16år, är det för att hon var ett barn som det inte räknas enligt dig?


räknas María del Valle då? hon förde ju din kamp i argentina, hon är död nu.
https://www.catholicnewsagency.com/n...n-in-argentina

Är det för att abortpiller dödar fler mammor än bebisar? (kirurgiska aborter är ju såväl effektivare att döda bebisen med som avsevärt mycket säkrare för mamman, (priskillnaden är försummbar , 8000kr resp 10`000kr)

Och du har fortfarande inte länkat "studierna".
Citera
2021-09-05, 08:33
  #2206
Medlem
Nå? var har vi det där "raseriet"?

Ännu inte fått en enda källa på att där skulle sitta några feminister och "rasa" över detta lilla TV program.
Citera
2021-09-05, 09:55
  #2207
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Jag har inte vacklat. Det är möjligen du som inte förstår vad det är jag skriver.

Abort är en sak för sig.

Brott en sak för sig. Straff mot brott (såsom mord, våldtäkt, misshandel) kan definitivt ha en avskräckande effekt på folk. Detta har jag hela tiden hävdat, även om du inte tycks ha förstått det.

Men abortförbud avskräcker faktiskt inte kvinnor från att göra abort. En kvinna som känner sig nödgad att göra abort blir inte ens avskräckt av att göra en osäker abort som kan göra att hon mister sitt eget liv. Så ser det ut.

Fattar du bättre nu?

Stigma är världens bästa preventivmedel.. Ni high-fivar ju varandra när står på scen och skryter om aborter. Sinnessjukt.
Citera
2021-09-05, 10:02
  #2208
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stor-Men-Snabb
Stigma är världens bästa preventivmedel.. Ni high-fivar ju varandra när står på scen och skryter om aborter. Sinnessjukt.

Nja, stigma har inte fungerat. Hört talas om änglamakerskor? Hört talas om att aborter skett ändå, fast i lönndom? Hört talas om att 47 000 kvinnor per år dör till följd av osäkra abortmetoder världen över? Abort kommer kvinnor göra, som känner sig nödgade att göra det, oavsett om det är stigmatiserat eller ej. De är tom. beredda att göra det även om de riskerar sitt eget liv och hälsa. Vad stigmat däremot kan göra är att kvinnor inte vill ligga. Och då får heller inte män ligga. Kul värld.

Vilka "vi"? Jag skulle då aldrig high-fiva någon på någon scen, som har gjort abort.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback