Citat:
Ursprungligen postat av
Abbehehe
Hej skulle byta belägg nu på morgonen på en VW caddy 06 men bromskolven är helt fast, kört med tving och rörtång, specialverktyg men den rör sig inte en millimeter, jag läste att kolven på vissa bilar ska skruvas in? Hur vet man det? Är det bara att byta ut oket kanske?
Tack!
Fram eller bak?
De bilar med skruvkolv jag stött på är bara på bakbromsen.
Om din bil har skruvkolv har jag inte en aning om men de gånger jag råkat ut för det så har bilverkstäderna varit tillmötesgående när jag ringt och frågat.
Att jag ens svarar här beror på byte av bromsok.
Bromsok är dyra att köpa men här finns en fördel som är kostnaden av att bygga gjuteri samt gjutverktyg. Detta gör att det finns ytterst få gjuterier som gjuter just bromsok då verktygen är riktigt komplexa.
Jag har själv jobbat på ett gjuteri som tillverkade Volvodelar och i slutet av varje leverans så tog man bort Volvos logga och gjöt upp några tusen detaljer till som gick till bla Biltema.
Just bromsok är en standarddetalj som biltillverkarna inte ens konstruerar själva utan de köper in allt vilket gör att Biltemas skitok oftast är samma till dussinbilar som märkesverkstaden tar tusenlappar för.
Därför har jag alltid köpt bromsok på just Biltema till mina äldre bilar och de har fungerat så länge jag ägt dem.
Finns även renoveringssatser till bromsok men i min värld är det bättre att köpa nya ok än att renovera gammalt skräp.