Jag är för gammal för att känna några som ska göra lumpen i närtid eller precis har gjort det, men visst avtar lumpenromantiken med åren. Några månader efter muck är det få som bär sina lumpenjackor, även om det finns en del som sitter kvar ändå (som jag tog upp i den
här tråden). De flesta av ens vänner har hört alla lumpenhistorierna flera gånger om och vice versa, så det är inte lika spännande att prata om.
När jag mönstrade för många år sedan hade Sovjet och Warsawapakten fortfarande inte fallit. För mig som vuxit upp med främmande ubåter (om det nu var några), polska tavelförsäljare och ett ockuperat Baltikum var det självklart att göra lumpen, eftersom jag upplevde att det fanns ett hot mot Sverige. Då var man sur på de som totalvägrade.
Idag skulle jag inte skrika "svikare" åt den som vill lägga tiden på högskolestudier istället för att frysa i skogen. Idag känns det bättre att de som vill och är motiverade får göra lumpen. För det finns förmodligen tillräckligt med folk för detta och så slipper man de som ändå hoppar av efter några månader (så resten får ett tyngre lass att dra). Sedan har ju vänsterblocket bestämt att det inte finns något hot mot Sverige (vilket man i och för sig kan ha synpunkter på), så vill man inte bli officer eller göra utlandstjänst känns det kanske inte helt meningsfullt. Men jag skulle inte ha tvekat att göra lumpen idag om jag vore i rätt ålder.
Så jo, jag stämmer nog in på Din tes. Man lugnar sig med åren.