Citat:
Ursprungligen postat av
Guy86
Det låter ju inte bra. Det finns en hage nära där jag bor, den är ganska liten och ser ut som ett rätt trist ställe att vara på. Dessa stackars hästar (liksom alla andra) har blivit hjärntvättade till att tro det här är okej eftersom de aldrig upplevt något annat.
Samma med människor som hållits i fångenskap sen födelse, de tror det är okej att behandlas så.
Säger inte man ska släppa djur fria (de kan inte överleva på egen hand), men en hage ska vara riktigt stor med äng, skog och kanske liten sjö. Man bör heller inte få ha hur många hästar/kossor som helst.
Jordbruksverket har ganska strikta regler för hur stall och hagar ska se ut, följer man de reglerna har hästarna det ganska bra. De blir ändå nyfikna på det som finns utanför hagen och tar sig gärna ut för att undersöka om tillfälle ges.
Citat:
Ursprungligen postat av
Reverend.Camden
Hästar är också vanedjur och stannar i hagar och stall för att det är tryggt och de får mat.
Troligtvis har inte dessa cirkushästar någon bas där de känner sig hemma.
Om hästar smet vid varje tillfälle de fick skulle alla nuvarande hagar vara tomma och de skulle även slita sig (det är väldigt starka djur).
Javisst, dörrar på stallboxar, staket och elstängsel har man för skojs skull, hästarna hade stått kvar ändå.
De flesta hästar tar sig ut om tillfälle ges, det vet man om man har erfarenhet av hästar. Jag vågar påstå att hundratals hästar rymmer varje dag i Sverige. Oftast går de inte så långt och det är inte värre än att man hämtar hem dem igen.