Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 4
  • 5
2021-08-13, 10:13
  #49
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av .McAn.
Med tanke på senaste tiden där feministiska vänstervridna män ertappats med att våldta såsom nu senast Joel Kinnaman så kan denna diskussionen vara intressant då vi vill belysa de bakomliggande faktorerna och kännetecken på just feministiska män.

De har en tendens att försöka måla upp en bild av sig själv som ett kyskt helgon gentemot kvinnor men verkligheten är något helt annat. Vi har tex Mary Wollstonecraft som redan på sin tid varnat för feministiska män. Dessa feministiska män försöker kamouflera sig i kampen för egen vinning med ett syfta att få mer makt, sex och pengar.

En ulv i fårakläder. Som tidigare nämnt kallar sig de flesta våldtäktsmän för feminister och stigmatiserar sitt egna kön officiellt. Från att våldta, förnedra sexuellt till att våldta sina berusade tjejkompisar i sömnen medans de skyller över det på andra normala män.

Vad är er åsikt och erfarenhet med just denna grupp av feministiska narcissistiska våldsamma män?

Sant här har du källor på vänstermän är dom farligaste männen för kvinnor.
Tyvärr funkar inte vissa länkar fortfarande men du kan få ett hum om männen som blir feminister som Kapten Klänning.

1. http://www.expressen.se/debatt/lundg...vanstermannen/

2. http://machovanstern.se/arkiv/

1.“Hotar han mig att jag skulle förstöra för feminismen om jag skulle ta upp eller nämna vad han gjorde mot mig.”

2.“Första gången jag minns att han våldtog mig var mitt i natten när jag vaknade av att han dragit ner mina trosor.”

3.“Han brukade våldta mig när jag hade ångestattacker. Säger inget, ligger stilla, kortfattat handlingsförlamad.”

4.“Nästa minnesbild är det Jonas som har sex med mig – då har de bytt med varandra”

3. http://www.flamman.se/projekt-mot-va...-inom-vanstern

4. Våldtäkter inom AFA, SUF och alternativmiljön är inget nytt.

Den styckade stjärnans union om syndikalismen i Sverige efter 1976. I den finns flera exempel på sexism och även våldtäkter och överfall på kvinnor inom rörelsen.

Mattias Flyckts artikel i Arbetaren samma år tar upp flera fall av överfall på kvinnor i AFA och SUF i Uppsala;
anarkisttidningen Brand skriver att kvinnor degraderas i alternativ miljö (nr 4-1998) och berättar om en 13-åring som utsätts för våldtäktsförsök av en SUF-are.

http://web.comhem.se/~u11139598/synd...styckintro.htm

5. https://www.realisten.se/2006/02/26/...-valdtakterna/
Citera
2021-08-16, 12:40
  #50
Avstängd
JordenIsPlatts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stor-Men-Snabb
Mm, säkert för att antifeministerna redan har 'säkerhetstänket' uppe vad gäller att hamna i 'situationer' som psykfallen kan tänkas utnyttja.

Betänk att behöva vara på sin vakt mot påhopp, attacker, falska anklagelser och utpekanden som avskyvärd i allmänhet bara för att man INTE tillskriver sig en viss politisk ideologi när utfrågad av kommisariet. En ideologi som dess häxmästare och förespråkare dessutom hävdar är lösningen på mänsklighetens alla problem.. ..och är du aktiv motståndare så ska du skjutas ner.

..det ger liksom en bekant avsmak..?? Hmm..

Feminism = Fascism.

Precis du sätter dig inte ens i en situation som dom kan utnyttja.

Dom som spelar med kan ju åka dit. Vi som inte bryr oss om att kallas för rasister eller kvinnohatare är ju tämligen immuna mot feminister.

Citat:
Ursprungligen postat av bomchakalaka
Hade redan läst den och bara för att du påstår att ingen antifeminist åkte dit under metoo så betyder inte det att det är sant.

Martin Timell är ett exempel på en antifeminist som åkte dit under metoo.

Jag kunde ge exempel på feminist efter feminist som åkte dit.

Timell är feminist. Han var ju för fan en fjollig snickare innan Ernst.
Citera
2021-09-05, 19:27
  #51
Medlem
AlphaHannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JordenIsPlatt
Ja mer eller mindre alla som åkte dit under metoo var ju sådana fina feministiska "pk-män".


Ja, det där polisbefälet dessutom. Han åkte Sverige runt och klagade på vanliga män, för att sedan bli fängslad för sin taskiga kvinnosyn. Justja, han kallades för Kapten Klänning.
Citera
2021-09-05, 23:42
  #52
Avstängd
JordenIsPlatts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AlphaHannen
Ja, det där polisbefälet dessutom. Han åkte Sverige runt och klagade på vanliga män, för att sedan bli fängslad för sin taskiga kvinnosyn. Justja, han kallades för Kapten Klänning.

Ohja goe-Göran, alla feminister stora favorit. Han blev väl årets man av ROKS?
Citera
2022-02-10, 20:59
  #53
Medlem
Hahaha ja se på Kapten klänning, Nää men vad bygger du din teori på?
Citera
2022-02-13, 00:44
  #54
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Jag håller inte med om att det var flest feministiska män som åkte dit under metoo

Dock - om så vore så handlar det snarare om att feminister i högre grad umgås med varandra än att feministiska kvinnor skulle umgås med manschauvinister.
Den första som åkte dit och inoficiellt blev ansiktet för metoo, Harvey Weinstein, var uttalad feminist
Därför han backade Hillary Clinton med pengar, bl a, när hon kandiderade i presidentvalet
Citera
2022-02-13, 00:56
  #55
Medlem
Om ni feminister bara visste hur manliga "feminister" beter sig när ni inte ser dem
De går från att bli upphetsade över en kvinnas rosa hår, att hon är en rebelisk "riiot grrrl" till att anklaga en man för att vara fjolla om man inte klär och beter sig lika "maskulint" som dem, till råga på allt tror de att deras piercings och tatueringar gör dem extra manliga, dvs deras sminksubstitut
Ni som tror att et inte är av sexuell natur när de ger er komplimanger för ni "vågar" sticka ut med kläder och smink, att det alltså ej skulle vara en fetisch de har, varför ger de då aldrig komplimanger för en mans utstickande stil, istället för att snarare bruka grupptryck att alla män skall ha samma fula hip hop-stil som dem?
Citera
2022-02-13, 02:08
  #56
Medlem
Jenny9s avatar
Hur vanligt förekommande är det att våldtäktsmän är uttalade feminister?

Har tex aldrig hört en våldsam/narcissistisk invandrarkille/man med rutten syn på kvinnor kalla sig för "feminist".
Citera
2022-02-13, 03:14
  #57
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jenny9
Hur vanligt förekommande är det att våldtäktsmän är uttalade feminister?

Har tex aldrig hört en våldsam/narcissistisk invandrarkille/man med rutten syn på kvinnor kalla sig för "feminist".
Soran Ismail
Fredrik Virtannen
Harvey Weinstein
Joss Whedon
Göran Lindberg
Citera
2022-02-13, 11:20
  #58
Medlem
Jenny9s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av baraporr
Soran Ismail
Fredrik Virtannen
Harvey Weinstein
Joss Whedon
Göran Lindberg

Inte så många med andra ord om nu kriteriet är att de är kända och uttalade feminister.

Betydligt fler icke kända "Haga-mannen" och afghaner/afrikaner alltså.
Citera
2022-02-13, 17:01
  #59
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jenny9
Inte så många med andra ord om nu kriteriet är att de är kända och uttalade feminister.

Betydligt fler icke kända "Haga-mannen" och afghaner/afrikaner alltså.
Varför tar du upp afghaner och afrikaner när du hejar på dina feministiska medsystrars antirasistiska kamp?
Citera
  • 4
  • 5

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback