Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2021-08-05, 18:29
  #1
Medlem
kkurrukks avatar
Garants goudaost har länge varit en personlig favorit men under den senaste tiden har osten begåvats med en motbjudande bismak som ta mig fan orsakar svåra kväljningar.
Bismaken är begränsad till det yttre skiktet och efter en cirka tio hyvlingar når man ner till den delen av osten som smakar som den bör smaka.

Jag har också provat Wernerssons gouda och även denna led av samma bismak.

Är det någon annan som märkt av detta och som har någon aning vad denna bismak kan bero på?
Citera
2021-08-05, 18:31
  #2
Medlem
kör själv med ICA’s Basic Gouda som varmt kan rekommenderas, har en god sälta om man uppskattar det.
Citera
2021-08-05, 18:42
  #3
Medlem
Jordgubbes avatar
"Godda', goudaostar inte längre goda ostar (hostar)". Finns det nån bäst i test?
Citera
2021-08-05, 18:52
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kkurrukk
Är det någon annan som märkt av detta och som har någon aning vad denna bismak kan bero på?

Nej, har inte märkt något. Men det var någon månad sedan jag köpte en Garant Gouda, som annars är min standardost. Hur länge har detta skett då?
Citera
2021-08-05, 19:52
  #5
Medlem
TheJackets avatar
Goudaostarna vi har här i Sverige smakar ju ingenting så du menar alltså att de nu fått smak, och den är äcklig?

Vill du ha ett litet hum om hur Goudaost skall smaka så köp färdigskivad från Lidl. Den påminner iaf lite om riktig Goudaost.
Citera
2021-08-05, 23:37
  #6
Medlem
Bonnatorps avatar
Kan det vara du som fått överskott på någon vitamin eller så som gör att du upplever smaker annorlunda?

Gravida kvinnor brukar ju få för sig att muncha i sig slumpmässiga saker, så du kanske upplever något liknande, fast tvärtom.
Citera
2021-08-06, 06:28
  #7
Medlem
grottmuttans avatar
Grattis, du har blivit vuxen. Köp lagrad prästost och håll käften.
Citera
2021-08-27, 16:34
  #8
Medlem
Takpapps avatar
Du har nog haft Covid-19.
Citera
2021-09-06, 20:33
  #9
Medlem
Sladdarens avatar
Har alldrig ätigt flera bin eller ens 1 så vet inte och kan inte så mycket om hur bin smakar med tanke på bismaken X-P

ICAs Gouda är bra .. här har du finare gouda ostar :

https://www.goudaostshop.se/ost-sortiment/goudaost.html
__________________
Senast redigerad av Sladdaren 2021-09-06 kl. 20:36.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback