Citat:
Ursprungligen postat av
mtflash
Postade nyss detta in en annan tråd:
Enligt hemsidan Sport Fitness Advisor är maximal-upptaget av syre för en normaltränad man i 35-årsåldern mellan 40 och 50 milliliter per kilogram kroppsvikt per minut. Från information på en annan webbsida räknar jag ut att en normal människa i vila förbrukar cirka 5 ml/kg/min. Om vi antar att man inte vill ta ut sig maximalt under färden till jobbet kanske vi kan sätta denna parameter till 30 ml/kg/min. Antag vidare att mannens kroppsvikt är 80 kg. Det går då åt 2,4 liter ren syrgas per minut. Antag en hastighet om 20 km/h, så får vi en förbrukning på 7,2 liter syrgas per minut. En liter syrgas väger cirka 1,4 g, och för att få veta hur mycket CO2 som produceras måste vi multiplicera med 44/32, dvs förhållandet mellan syremolekylens och koldioxidmolekylens massor. Vi får då ett koldioxidutsläpp på 14 g/km. På de här 3 minuterna det tar att cykla 1 km hade en person i vila producerat cirka 2 g CO2, så netto producerar cyklisten 12 g/km.
Det ska dock tas hänsyn till att cyklisten dessutom måste få sin energi som åtgår för cyklandet någonstans ifrån, dvs genom att äta. Och mat medför ju som vi vet ett stort CO2-avtryck. Det går åt cirka 60 kcal/timme vid cykling. Under tre minuter (1 km cykling) således 30 kcal. Jag fann en tabell över CO2-utsläpp underproduktionen av några olika sorters mat, som säger att det bildas 14 g CO2 per kcal nötkött, eller 0,25 g CO2 per kcal sill. För en genomsnittlig amerikansk diet ska det bli cirka 1,5 g CO2 per kcal. Cyklisten behöver alltså äta mat som ger ett utsläpp på 45 g CO2 för att cykla 1 km.
Totalt får vi för cyklingen ett utsläpp på 12 g/km (nettoutsläpp från utandningen) adderat med 45 g/km (för energiförbrukningen av maten som åtgår till cyklingen), och landar då på att cyklingen medför ett totalt nettoutsläpp på 57 g CO2 för att cykla 1 km.
Ett rent elfordon (elcykel, elbil, el-scooter, elsparkcykel) kommer om den är laddad på förnybar el att släppa ut nära (men inte helt) 0 g CO2 för att köra 1 km.
Det är helt okej att gilla bilar och bilkörning. Men du utmålar ju nästan cykling som miljömord och då är vi långt från sanningen...
En cykel rullar lätt och snabbt. Det blir många personkilometer per tillförd energi. Att cykla 20 km/h är inte jobbigare än att gå om man har välpumpade däck.
CO2 från mat ingår ju också i kretsloppet, så det blir inget nettobidrag. Den CO2 som släpps ut blev ju bunden i maten vid tillkomsten.
Dessutom är ju energin i maten främst kolhydrater, inte proteiner. Att äta nötkött för att orka motionera är ett galet slöseri. Kolhydrater har grovt sett en tiondel så stort CO2-påverkan. Man bör alltså minska på köttet, inte på cyklingen.
Man måste också räkna med produktionen av bilen. Även en elbil har en stor miljöeffekt vid sin tillverkning, samt transporten från USA eller Asien.
Cykling är billigt, så cyklisten behöver inte arbeta lika mycket, alltså chans till förre utsläpp.
Inga föroreningar som bilkörning sliter upp från asfalt.
Cykling ger bra motion off bättre hälsa.
Väldigt få skador på sig själv och andra jämfört med tyngre transportslag.
Ger mindre trängsel och bättre framkomlighet, samt lägre krav på infrastruktur jämfört med annan trafik.
Kort sagt, det är bra och nödvändigt att utveckla "miljöbilar". Men låt cyklisterna cykla och dessutom gärna bli fler, de behöver inte bli bilister för miljöns skull.