• 1
  • 2
2021-08-07, 14:37
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av M.Labingi
Har reportrar förbud mot att under fritiden sympatisera med politiska partier?


https://kontakt.svt.se/guide/far-svt...itiska-asikter
Får SVT:s personal ha politiska åsikter?

Om en medarbetare väljer att offentligt berätta om sina politiska åsikter kan det påverka vilka arbetsuppgifter den medarbetaren får.

En viktig princip är att man inte i programverksamheten får bevaka eller göra program om partipolitiska och andra kontroversiella frågor som man själv har uttryckt en åsikt kring.


Citat:
Ursprungligen postat av M.Labingi
Lars Adaktusson, borde han verkligen fått vara nyhetsuppläsare då han är sympatisör/medlem i KD?
Han slutade väl på SVT när han blev öppen KD-sympatisör? Svårt för SVT att styra vad han gör sedan han slutat.


Bland andra Göran Greider kritiserade KD/Adaktusson: https://www.svt.se/opinion/pinsamt-a...vt-s-varumarke
...när jag såg affischerna för Lars Adaktussons kampanj reagerade jag.

”Skicka en envis journalist till Bryssel”, står det på en av dem och jag hejdade mig med ett litet skratt. På twitter skojade jag på stående fot och berättade för världen att Adaktusson tydligen ska sluta som politiker och återgå till jobbet som journalist, kanske på kristna tidningen Dagen.

Sedan gick jag vidare. Någon dag senare såg jag emellertid den affisch som bär texten ”Rätt agenda i Bryssel. Rösta på Lars Adaktusson”. Men då hade jag svårare att skratta.

När Adaktusson och Kristdemokraterna på en valaffisch försöker exploatera det förtroende- och goodwillkapital som finns i namnet ”Agenda” tycker jag att det är stötande.
Citera
2021-08-09, 19:11
  #14
Medlem
Mindbusinesss avatar
Flashback behövs om sanningen ska komma fram!

” Nu har Hazem Dakel fått jobb på Sveriges Radio, något som först uppmärksammades på Flashback. ”
https://samnytt.se/nyanland-kampanja...veriges-radio/
Citera
2021-08-09, 20:29
  #15
Medlem
Danska socialdemokraterna är socialdemokrater. - Svenska socialdemokraterna är DN-skadade narcisstiska neo-marxister.

Rätta mig gärna om jag har fel.
Citera
2021-08-09, 21:48
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mindbusiness
Flashback behövs om sanningen ska komma fram!

” Nu har Hazem Dakel fått jobb på Sveriges Radio, något som först uppmärksammades på Flashback. ”
https://samnytt.se/nyanland-kampanja...veriges-radio/

Tack för länken.

Synd att Samnytt inte frågade om det Hazems raderade inlägg 25 augusti 2018 (det jag nämner i denna trådstart).
Citera
2021-08-10, 12:57
  #17
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av M.Labingi
Har reportrar förbud mot att under fritiden sympatisera med politiska partier? Lars Adaktusson, borde han verkligen fått vara nyhetsuppläsare då han är sympatisör/medlem i KD?

Jag tror det vore otroligt svårt för Adaktusson att göra comeback i tv nu, ja.
Så förstår inte riktigt din poäng.
Under sin tid som ankare höll han en mycket låg profil så relevansen i frågeställningen är givetvis noll.

Det är ett problem att public service, i synnerhet SR, till stor del utgörs av propagandister med tydligt statlig agenda.
Citera
2021-08-10, 14:26
  #18
Medlem
Ankdammsmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av M.Labingi
Har reportrar förbud mot att under fritiden sympatisera med politiska partier? Lars Adaktusson, borde han verkligen fått vara nyhetsuppläsare då han är sympatisör/medlem i KD?

Adaktusson blev inte medlem i KD förrän långt efter att han slutat på SVT. Det ryktades förvisso att han var borgerligt sinnad redan när han jobbade där, förmodligen för att det var så exotiskt att det stod ut.

Ett mer relevant exempel är Per Gudmundson, som hotades med karantän på SR på grund av en blogg som inte ens var partipolitisk.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in