Citat:
Ursprungligen postat av
KingKerry
Har din åsikt om detta ändrats sen Januari/Februari? Om svaret är Nej så ser jag ingen anledning varför du ska oroa dig. Stämmer det så kommer det komma nya ATHs.
Så om du inte har sålt så sitter du antingen lugnt i båten och läser på om vad du investerat i. Kör casino på random shitcoins i hopp om att hitta nånting som gör några 100% inom snar framtid så du kan casha ut din initiala investering, eller så säljer du då du verkar ha motsatsen till nerver av stål.
Personligen (och som många andra) tror jag detta in var toppen för denna bull season utan bara en local top. Om det mot förmodan inte är det så lär det bli en ny ATH om några år, så har du tålamodet och inte är i stort behov av pengarna så är det bara hålla.
Har faktiskt nerver av stål när det kommer till det här, min conviction gällande crypto är enorm så har inte sålt ett öre utan bara köpt mer vid varje tillfälle som getts.
Men jag låg sent i april och tänkte hela dagen "tappar btc 60k så kommer det eskalera, jag säljer nu" då min profil var på ATH, jag sålde t.om majoriteten när det tappade 60k på dagen men gick snabbt tillbaka så jag trodde det var lugnt och köpte tillbaka, sedan vaknade Asien.
Hade jag sålt där och köpt tillbaka på studsen kommande dag då nästan alla alts gjorde 80% sedan tagit mig ur igen så hade det minst sagt gjort upp för att jag köpte mig in så sent från första början, enkelt att säga i efterhand men följer en på Twitter som gjorde exakt så, sedan började han köpa igen vid 30k.
Och är det inte så att institutioner och alla stora spelare inne i marknaden = diminishing returns?
Jag har läst någonting om det och tycker själv att det låter logiskt, + den extrema ökningen crypto haft sedan förra året, hur mycket mer rum finns det liksom? De livsförändrande gainsen är förbi känns det som.