Citat:
Ursprungligen postat av
frange
En risk jag kommer att tänka på är väl då att de sätter tryck på svinen att bege sig mot områden där vargarna inte gärna rör sig - dvs närmare bebyggelse. Och vildsvin inne i städerna är ju knappast någonting vi vill se!
Å andra sidan, skulle vildsvinen börja visa upp sig mer och mer inne i städerna så kanske allmänheten börjar efterfråga mer (skydds)jakt på vildsvin när Svensson kommer ut på morgonen och ser hela gräsmattan uppbökad och soptunnan krossad. Men vi får väl se.
Jag bor i Barcelona och vi har mycket vildsvin, detta är ingen ovanlig syn
https://www.youtube.com/watch?v=RGR4VlwSbfw de som bor nära skogarna har fått köpa speciella soptunner så att grisarna inte kan välta dem på nätterna. OM Svinen fortsätter att breda ut sig som nu kommer ni få dem i städerna tills de börjar plöja sönder golfbanor.
Jag hoppas på trofisk kaskad
Vargarna sätter tryck på Älgarna som tunnas ut, mindre skador på ungskog. Vargarna Går mer efter vildsvinen som blir skyggare etc. liknande denna
https://www.youtube.com/watch?v=ysa5OBhXz-Q
Faran som jag ser det är att de sedan kan ge sig på tamboskap , det kan självklart motas med skyddshundar så som man har i alperna och pyreneerna.