Citat:
Ursprungligen postat av
Flashbackthrowaway
Blev deltid på ett jobb. Fick mitt kontrakt och på semesterrätt står det inget. Jag har en jobbcoach från AF och hon säger att man måste ha semesterdagar på kontrakt annars får jag inte jobba kvar..
Chefen säger bara "det finns inget mer jag kan fylla i, semester ingår i lönen, det är såhär alla vi här har köpt våra lägenheter". Han pratar inte jättebra svenska så vet inte ifall det har skett ett missförstånd
Förstår inte vad han menar... jag kommer troligtvist få lön då han verkar genuin, men min jobbcoach är inte nöjd och säger att jag inte kan jobba där... fan ska man göra :-/..
Måste man verkligen ha semesterdagar? Bryr mig egentligen inte
Semester regleras i lag och kan möjligen avtalas bort lokalt för korta visstidsanställda - då ingår ersättningen i lönen som utbetalas. Jag har haft det vid kortare anställning.
Kollektivanställda har 13% semesteresättning som arbetsgivaren betalar ut vid uttag av semester. Semesterrätt räknas på föregående semesterår vill minas 1/5 - - 30/4. Tjänstemän har sin månadslön i semesteersättingoch tjänar in fem veckor per år. Förskottssemester kan tillämpas. Vanligen är semeseråret och intjänandeåret samma och lika med kalenderåret.