Citat:
Ursprungligen postat av
Jango-fett
Bitcointransaktioner är sjukt långsamma. Avvakta lite så dyker dom nog upp snart.
Sanning med modifikation. Man brukar se inom en minut att det är en transaktion på ingång, men sen kan det ta upp till några timmar att få den helt bekräftad så att man kan skicka vidare pengarna nån annanstans.
Citat:
Ursprungligen postat av
Pristige
Hej, är super ny på detta. Första gången jag använder bitcoins
Köpte bitcoins till localbitcoin för 4000 via swish idag. Och förde över dom till mycelium, jag skrev bara i koden till min main account (mycelium) på localbitcoin och antalet bitcoin jag ville göra över, har väntat i en timma och fortfarande inte kommit nått. Står inte heller nått om nån transaktion på appen.
Som sagt jag är sjukt ny på detta
Det kan vara så att den du köpte ifrån helt enkelt inte hunnit bekräfta att den fått betalt. Som säljare måste man (iaf för några år sen) gå in och klicka på en knapp att man har tagit emot betalningen, och då släpps bitcoinsen ut.