Jag och några vänner var i Kroatien och hade hyrt mopeder. Från högsta punkten på ön skulle vi ha race ner till hamnen ett par kilometer bort. Jag ligger trea och vill så klart vinna. I en brant nedförsbacke blir det ett möte mellan två lastbilar och mina framförvarande vänner bromsar, jag satsade istället på att köra mellan lastbilarna då det fanns ett litet gap. Det gick precis, jag hade bara någon enstaka centimeter till respektive lastbil.
Något år senare hyrde jag en cross kart med 250cc i Grekland och började tröttna på ett framförvarande fordon som körde svinsakta ned för en serpentinväg. När de bromsade gasade jag för fullt ned för backen och körde om. Problemet var bara att bilen gick upp på två hjul och jag lyckades ta kurvan men när bilen kom ner på alla fyra var de yttre hjulen extremt nära kanten till stupet.
Det har även hänt att jag kört av motorvägen och en lastbil stod helt stilla en bit in på kurvan och jag fick tvärbromsa för att inte köra rakt in i den.
Fan vad ung och dum jag har varit. Tur jag har överlevt