Citat:
Ursprungligen postat av
Permaflox
Är du så pass sjuk (skadad) att du inte kan jobba, inte minst sagt ta dig till jobbet, bör du skaffa sjukintyg och sjukriva dig. Absolut inte förbjudet att sjukskriva dig igen.
Jag har dock inte rätt till sjukpenning, så det är uteslutet. Fick iaf göra dagens uppgift på distans, men samma sak och problem kommer att dyka upp kommande varje vecka tills jag kan köra bil igen.
Jag kan säkert få ett förlängt läkarintyg från vårdcentralen, men jag måste ta sjukledigheten från egen ficka. Är man dessutom sjukskriven längre än en månad så blir man utskriven från AF, och det ställer till mera problem än det är värt det. Att inte ha sjukpenning i 3 veckor exempelvis och stå för den kostnaden själv är illa nog.