De Havilland Beaver Turbine?
Har jag fattat det rätt att planen är över 50 år gamla allihopa vid det här laget?
Bara jag som undrar varför flygplan av denna åldern kan brukas såpass mycket år efter år och ändå anses säkra och "ok"?
Citat:
Ursprungligen postat av
Pushallin
Högst osannolikt att de två kommer överleva såvida de inte lyckades hoppa ur planet innan krasch, om de fortfarande var i planet vid tidpunkten för kraschen så överlever dom inte.
Beror help på vilken hastighet dom har haft när planet träffat marken. Den behöver ju inte ha fallit från himlen som en sten för att det ska räknas som haveri.
Räcker att du tappar 50% av effekten på motorn, tappar höjd och inte kan ta dig tillbaka till start/landningsbanan så är det illa.
Citat:
Ursprungligen postat av
DrKrispo
Ett till orutinerat skithuvud som ska ta massa liv med sig i graven. Sverige behöver se över reglerna, så mycket är jävligt klart.
Ingen vet vad som orsakade olyckan ännu. Kan vara en fågel lika gärna som mekaniskt fel eller hjärtinfarkt. Ingen vet!
Citat:
Ursprungligen postat av
Infinity1
Du menar som de gjorde i den tragiska olyckan i Umeå? Fattar du kraften vid ett haveri?
Ett haveri kan se ut på många sätt.
Räcker att du kör ut på gräset och skadar planet lite lätt utan några skador på passagerare/besättning så räknas det som haveri också.