Citat:
Moderatledaren Ulf Kristersson sa i p1 Morgons partiledarutfrågning i dag (7 juli) att invandringen har blivit en belastning för Sverige. Jag citerar:
"Vi har för mycket invandring till Sverige och det vore fel att öka invandringen som den här regeringen vill."
Och
"Det är uppenbart att invandringen i Sverige har blivit en belastning både när det gäller kriminalitet, hedersproblematik, sociala problem och trångboddhet. Det är väl alldeles uppenbart."
Journalisten frågar: "Hur är det alldeles uppenbart tycker du?
Kristersson: "Jag tror inte ngn ser att det inte är uppenbart. Titta på vad som händer nästan dagligen med skjutningar, dödöiga och där människor enbart skadas i några av våra mest utsatta områden. Titta på gängkriminaliteten."
Journalisten: Kopplar du allt det till invandring?
Kristersson: "En mycket, mycket hög andel av detta handlar om invandrinng. En mycket hög andel av den kriminalitet som är grövst just nu är kopplad till riktig, riktig misslyckad integration i Sverige."
Bra! Äntligen talar ngn Klarspråk i etablissemanget!!! Detta kan vara en VÄNDPUNKT!!!