Citat:
Ursprungligen postat av
triptyken
Wahhabism? Jag vet inte om vi har resurserna att hålla ett sånt system igång. Enda orsaken varför är för oljan. Utan den hade deras system fallit för decennier sen och wahhabismen relegerats tillbaka till nån lallande kult i öknen igen.
EDIT: sen finns det verkligen INGET som säger att du och din partner inte kan lajva wahhabism hemma i lägenheten. Nån sorts 24/7 Dom/Sub förhållande eller typ lajva 30-tal eller nåt.
Så länge hon är med på det så kör på.
Jo precis. Samhället, media, etc etc förespråkar ju annat. Det verkar som kvinnorna ska göras till horor, och inte till hemmafruar, vilket jag tycker är fel, och är grunden till tråden. Dom ska göra karriär, se ut som horor, etc etc.
Har tex en tjejkompis från Belarus som blev bortgift när hon var 18 till en man. Hon hatade det hela då, både de som gifte bort henne samt mannen. Men idag älskar hon honom och familjen hon har med honom idag. Vart vill jag komma med detta? Jo, kanske systemet som
verkar ha varit I historien . Att gifta bort kvinnor och män vid ung ålder kanske inte är helt fel endå?