Min pappa, som har egna konspirationsteorier om allting hävdar att planet skulle skjutits ner av danska motståndsmän el. liknande, fortfarande upprörada över sveriges svek eller nånting i andra världskriget. Vet inte om det finns fler pappor med denna teori här, men jag tycker ärligt talat den är jättedålig. Men han verkar tro på den? Nån som hört nåt liknande?https://forum.skalman.nu/viewtopic.p...23495&start=30 (Inlägg av sign sonderling)
En äldre herre på jobbet som är lite av en "messerschmidt". Påstår att kungens far dödades av den danska motståndsrörelsen som hämd för hans agerande under VK2.
Detta skulle gått till på det viset att "de" skulle saboterat planet genom att täcka för pitottuber och annat som registrerar höjd m.m. Och på så vis skulle intrumenten visat fel och planet störtat.
Jag är väl skeptiskt till detta* men vet inte så mycket om "flygolyckan" för att säga bu eller bä.
Jag tänkte mest föra det vidare som kuriosa.
Gubben på jobbet har fått uppgiften från sina Danska vänner, om dessa var med på den tiden vet jag inte.
Det var ju direkt efter konseljen med Gustav V som Per-Albin Hansson började känna smärtor i vänstra armen, och dylika smärtor brukar kunna förekomma vid infarkter. Norrmännen var inte med vid konseljen.Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Swish: 123 536 99 96 Bankgiro: 211-4106
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Swish: 123 536 99 96 Bankgiro: 211-4106