Citat:
Ursprungligen postat av
Dipt
Tja, jag ser faktiskt inte problemet, tvärtom det har skötts exemplariskt för alla inblandade parter, alla borde vara nöjda.
Förutom då att det inte är för barnet bästa, då barnet skapar stor trauma för barnet. Sedan skrämmer poliser och socialhejdukar andra skolelever och hela klasser blir upprörda och kommer att undra vad som har hänt klasskompisen i flera dagar. Läraren har inget att säga till eleverna då läraren inte själv vet, eller inte får yppa sig.
Att rycka barn från skolan är ingrepp som enbart skall användas akut när det förekommer hot mot liv och hälsa för ungen. Inte vanliga ingrepp som socialtjänsten gillar att hålla på med.
Kopparbergs län, med Ludvika med omnejd har flera kommuner som har rena rötägg till socialtjänster. De är alltid i blåsväder för felaktiga omhändertagande, mördade barn i socialtjänst och sexualbrott i socialtjänst.